YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Brezilya'da Zika vakaları azaldı
Brezilya'da Zika vakaları azaldı
15 Mart 2017 22:25
Brezilya'da Zika, dang humması vechikungunya virüsü vakalarının yılın ilk 49 günlük döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde doksan azaldığı bildirildi.

Brezilya Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklama 1 Ocak ile 18 Şubat 2016 tarihlerinde rapor edilen 549 bin 510 Zika, dang humması ve chikungunya virüsü vakasının, bu yılın aynı döneminde 60 bin 124'e düştüğü belirtildi. 

Açıklamada, bu düşüşün nedeninin Aedes aegypti türü sivrisineklere karşı yürütülen mücadele olduğu ifade edildi.

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan Zika virüsüne, ilk kez 1947'de Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen virüs, mayıs 2015'de Brezilya'da tekrar ortaya çıkmıştı. 

Zika virüsünün hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Dang humması virüsü, kuluçka döneminden sonra genel olarak hafif ateşe sebebiyet veren hastalık, bazı vakalarda ölümcül olabiliyor. Dang humması vakaları, genellikle yağışın sık görüldüğü mevsimlerde, özellikle haziran ve eylül aylarında artış gösteriyor. Bilim adamları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin artmasına sebep olduğunu belirtiyor.

Tropikal virüs Chikungunya, yorgunluk, kusma ve baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler