YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Boyun kanseri için koro sustu
Boyun kanseri için koro sustu
27 Eylül 2014 04:45
Devlet Çoksesli Müzik Korosu'nun, Baş Boyun Kanserleri Bilinçlendirme Haftası kapsamında Kuğulu Park'taki konserinde ses kısıklığına dikkat çekildi.

Devlet Çoksesli Müzik Korosu'nun, Baş Boyun Kanserleri Bilinçlendirme Haftası kapsamında Kuğulu Park'taki konserinde ses kısıklığına dikkat çekildi. Konser sırasında koronun sesi kademeli kısılarak sessizlik oluşturuldu.

Kuğulu Park'ta  "Başınıza Gelmeden" sloganıyla yürütülen kampanya kapsamında, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, Türk Kulak, Burun, Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği, Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığının desteğiyle etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şefik Hoşal, Türkiye'de Sağlık Bakanlığının sigaraya yönelik uygulamalarıyla baş boyun kanserlerinde ileriki yıllarda azalmanın söz konusu olabileceğini belirterek, "Baş boyun kanserlerinde hedefe yönelik ilaçlar yaşam kalitesini artırıyor, yaşam süresini uzatıyor" dedi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin de sigaranın olumsuz etkilerine dikkati çekerek, ülkede yılda yaklaşık 4 bin 655 erkek ve 980 kadın olmak üzere toplam 5 bin 635 kişiye baş-boyun kanseri tanısı konulduğunu bildirdi.

Tütün, alkol ve HPV ile etkin mücadele programları sayesinde bu kanserlerin önemli kısmının önüne geçilebileceğine işaret eden Gültekin, Türkiye'de 2008'den beri yürütülen kanser kontrol programının kanserle mücadelede önemli bir kilometre taşı oluşturduğunu vurguladı.

Gültekin, kanserle mücadelede davranış değişikliği oluşturulmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Etkinlikte daha sonra Devlet Çoksesli Müzik Korosu, eserler seslendirdi. Koro, baş boyun kanserlerinde önemli belirti olan ses kısıklığına dikkati çekmek için ses tonunu giderek düşürdü. Koronun sesi konserin sonunda en düşük tonuna ulaştı.  

Öte yandan etkinlik sırasında Kuğulu Park'tan geçtiğini ifade eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da kanserle mücadelede halkı bilinçlendirmenin önemine işaret etti.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler