YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Botoks nedeniyle 4'ü çocuk 16 kişi öldü
Botoks nedeniyle 4'ü çocuk 16 kişi öldü
Botoks nedeniyle 4'ü çocuk 16 kişi öldü
28 Ocak 2008 / 22:13 Güncelleme: 29 Ocak 2008 / 00:00

Kırışıkları gidermek ve cildi gerginleştirmek için yapılan botoks nedeniyle 4'ü çocuk 16 kişi öldü.Botoks operasyonları sonrasında 16 kişinin ölmesi, 87 kişinin de hastanelik olması üzerine İngiltere ve ABD'de tüketici dernekleri yasal düzenlemeler istedi.      İngiltere ve ABD'deki tüketici dernekleri geniş çaplı soruşturma talebinde bulundu. Botoks sırasında enjekte edilen ilaç nedeniyle ölümlerin haricinde 87 kişinin de hastanelik olduğunu belirten dernekler, "İlaçla ilgili yeni uyarılar konulmasını" talep etti.

     Hollywood ünlülerinden, ev kadınlarına dek pek çok kişi tarafından tercih edilen botoksun deri altında zararlı toksinlerle birleşerek "ölümcül" olabileceğini belirten uzmanlar, gençlerde riskin daha da fazla olduğuna dikkat çekti. ABD'nin en büyük ilaç izleme derneklerinden Public Citizen (Halk Vatandaşı) Amerikan Yiyecek ve İlaç İdaresi'ne (FDA) 180'den fazla rapor göndererek, botoks ilaçları üzerine "Ölüm riski taşır" ibaresi konulmasını istedi.


    Dernek sözcüsü Dr. Sidney Wolfes "Bunun yanı sıra Botoks operasyonlarında enjekte edilen ilaçların bazı kişilerde görme bozukluğu ya da kekemelik yaptığı gözlendi. İlacın yan etkileri olarak bunların belirtilmesini istiyoruz" dedi.


   Ruhsatsız botoks toksik şok yapıyor* Op. Dr. Zafer Atakan: 22 yıldır bu işin içindeyim, hiçbir ölüm vakası duymadım. Çin malı tabir edilen, ruhsatsız bir şekilde piyasada gezen ürünler toksik şoka neden olabilir.


* Op. Dr. Oytun İdil: Ölümlerin sebebi, kozmetik amaçla üretilmemiş toksinlerin doktorlarca seyreltilerek uygulanması... Botoks yaptıracak olanlar ilacın mutlaka gözleri önünde açılmasını istesinler ve prospektüsü okusunlar.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler