YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Boğaz ağrısı, difteri ve boğmaca sebebi olabilir
Boğaz ağrısı, difteri ve boğmaca sebebi olabilir
07 Kasım 2013 12:18
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gökhan Güvener, boğaz ağrısının birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceğini söyledi.

Güvener, “Bakteri kökenli enfeksiyonlar boğaz ağrısına yol açarlar. Ayrıca aşılamayla büyük oranda sıklığı azalmış olan difteri ve boğmaca bakterileri de sebepler arasında sayılabilir.” dedi.

Avusturya Sen Jorj Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gökhan Güvener boğaz ağrısı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Güvener, virüs enfeksiyonunun bulgusu olan boğaz ağrısının, kişinin yaşam konforunu bozarak büyük sıkıntılara yol açabileceğini söyledi.

Güvener, “Boğazda yanma ve hassasiyet olarak da ifade edilen ve yutkunmakla şiddetlenen bu şikayetin en sık sebebi enfeksiyonlardır.

Enfeksiyonlar çoğunlukla virüs kökenlidir. Soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyoz mononükleoz virüsleri gibi. Yine kızamık, suçiçeği gibi virüs hastalıklarının da döküntülerin yanı sıra boğaz ağrısı yapabilecekleri unutulmamalıdır. Daha nadir olarak bakteri kökenli enfeksiyonlar da boğaz ağrısına yol açarlar. Ayrıca aşılamayla büyük oranda sıklığı azalmış olan difteri ve boğmaca bakterileri de sebepler arasında sayılabilir.” ifadelerini kullandı.

Virüs enfeksiyonlarının spesifik bir tedavisi olmadığını belirten Güvener, “Virüs enfeksiyonları, antibiyotiklerden etkilenmezler. Bu durumda tedavi semptomların giderilmesine yöneliktir. Dinlenme, bol sıvı alımı, ağrı kesiciler; burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi ek bulgular varsa buna yönelik tedaviler kullanılabilir. Virüs kökenli enfeksiyonların olağan seyrinde, bağışıklık sisteminin etkisiyle bulgularda hafifleme ve yaklaşık bir haftalık sürede tam düzelme beklenir.” şeklinde konuştu.

Bakteri ve virüs kökenli enfeksiyonları arasındaki farka değinen Güvener, antibiyotik kullanımı için ayrımın iyi yapılması gerektiğini belirtti. Güvener, şunları söyledi: “Bakteriyel enfeksiyonlarda boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü çok daha şiddetli ve uzun sürelidir. Genel durum daha belirgin olarak bozulmuştur, ateş genellikle 38.3 derecenin üzerinde ve dirençlidir. Boğazdaki muayene bulguları daha belirgindir.

Eğer bademcikler tutulduysa şişmenin yanı sıra üzerlerinde beyaz iltihabi döküntüler görülebilir. Boyun lenf bezlerinde ağrılı büyümeler görülebilir. Bakteriyel boğaz ağrılarında; hapşırık, öksürük, burun akıntısı gibi diğer bulgular daha siliktir veya hiç yoktur. Doktorun uygulayacağı çeşitli kan tetkikleri, hızlı streptokok testi ve boğaz kültürü gibi testler de antibiyotik kararı vermede yardımcı olur.

Boğaz ağrısının daha nadir görülmekle birlikte enfeksiyon dışı sebepleri de olabilir. Alerjiler, sağlıklı burun solunumu olmaması ve ağızdan nefes almaya bağlı boğaz kuruluğu, kirli havaya ve sigaraya maruz kalmanın yol açtığı kronik tahriş, aşırı bağırma ve sesin kötü kullanımına bağlı gırtlak ve adale ağrıları, reflüye bağlı ağrılar ve bazı tümörler bu sebepler arasında sayılabilir.”

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler