YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böbrek taşına ağrısız çözüm
Böbrek taşına ağrısız çözüm
06 Ocak 2013 17:51
Özel Konya Medicana Hastanesi gelişen teknolojiyle birlikte lazerle ağrısız ve uyutmadan böbrek taşı kırma tedavisine başladı.

“Fleksbil” teknolojisi ile hastanın böbreğine, vücudunun hiçbir yeri kesilmeden veya delinmeden idrar yolundan bükülebilir yapıdaki özel bir aletle giriliyor ve böbrek içerisindeki taşa ulaşılıyor.

Özellikle Avrupa ülkeleri ve ABD'de sıkça kullanılan, ülkemizde de az sayıda merkezde uygulanabilen böbrek ve üreter taşının lazerle kırılması işlemleri Medicana Konya Hastanesi Üroloji ekibinden Op. Dr. Alparslan Demirci ve Op. Dr. Kenan Korkmaz tarafından yapılmaya başlandı. Üroloji uzmanı Op. Dr. Alparslan Demirci, böbrek taşlarını artık hastaları uyutmadan ağrısız bir şekilde lazer kullanarak kırdıklarını ifade etti. Tıpta gelişen bu son teknolojiyi artık Medicana Konya Hastanesi’nde de kullanarak böbrek taşlarının ağrısız bir şekilde kırılmasını ve hastanın bu şikayetlerinden kurtulmasını sağladıklarını kaydeden Demirci, “Bunun için kullandığımız lazer cihazı holmium lazer dediğimiz ileri bir teknoloji. Yeni yeni uygulanmaya başlanıyor.

Biz de bunu hastanemizde başarılı bir şekilde uyguluyoruz. Bunun için kullandığımız cihazımız da çok ince fiberoptik bükülebilen bir cihazdır. Cihazı hastanın doğal idrar kanallarını kullanarak üreter dediğimiz idrar borucukları ve böbrek hastalıklarında bu cihazı kullanarak taşları ağrısız bir şekilde kırıyoruz. Cihazın özelliklerinden birisi de çok ince yaklaşık 3 mm kalınlığında bir cihaz olması. Ve de hastanın tamamen doğal idrar kanallarını kullanarak, bazen hastalarımızı uyutmadan da cihazımızı kullanarak lazerle böbrek taşlarını kırıyoruz. Hastalarımız kesinlikle hiçbir ağrı duymuyor. Genellikle belden aşağı uyuşturularak hastalarımız canlı bir şekilde bazen ameliyatları kendileri de seyretmek istiyorlar. Onlara da bu imkanı vererek ameliyatı başarılı bir şekilde yapıyoruz” dedi.

“Hasta 1 gün sonra taburcu ediliyor”

Böbrek taşının çocukluktan yaşlılığa kadar hayatın her devresinde görülebilen bir rahatsızlık olduğunu, özellikle ağrı, idrarda kanama ve yanma, sık idrara gitme ve çok şiddetli ağrılar gösterdiğini anlatan Demirci, “Hastanın çok şiddetli ağrısı olduğu için ister istemez bir doktora başvurmak durumunda kalır. Yapılan tetkiklerde de böbrek taşı veya daha aşağı kanalda bir taş görülürse taşın büyüklüğüne bağlı olarak tedavi edilmesi gerekir. 5 milimetreye kadar olan üreter taşları kendiliğinden düşer. Böbreklerde de 1 santime kadar olan taşların biz kendiliğinden düşmesini bekleriz ama taş düşmezse, bir yerde tıkanma yaparsa ve çok şiddetli ağrılara neden olursa o zaman hastalarımıza müdahale ederek bu taşları yerinden alırız. Hasta genellikle ameliyattan sonra bir gün yatar biz de takibini sağlarız. Bir gün sonra taburcu olarak normal yaşantısına devam edebilir. Bu tedavi yönetimi uzun bir tecrübe, yüksek teknolojik cihazlar ve uzun bir eğitim süreci gerektirir. Birçok merkezde böyle teknolojik bir cihaz olmadığı için biz Medicana Konya Hastanesi’nde böyle bir teknolojiyi bulundurduğumuz için gurur duyuyoruz. Bu yöntem İstanbul’da, Ankara’da uygulanıyor. Artık biz de Konya bölgesinde ilk uygulayan merkezlerden biriyiz” şeklinde konuştu.

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler