YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böbrek hastaları nakille sağlığına kavuştu
Böbrek hastaları nakille sağlığına kavuştu
07 Temmuz 2014 03:51
Gaziantep'te diyalize giren 2 hasta, böbrek nakliyle sağlığına kavuştu. Sani Konukoğlu Hastanesi'nden yapılan açıklamaya göre, hastanenin organ nakil merkezi şifa arayan hastalara umut oluyor.

Kahramanmaraş'ta yaşayan ve bir yıldır tedavi gören 21 yaşındaki Nuh Kavun'a, başarılı bir ameliyatla kardeşinin böbreği nakledildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kavun, rahatsızlığı nedeniyle gittiği bir sağlık kuruluşunda kendisine böbrek yetmezliği teşhisi konulduğunu belirtti. Bir süre diyalize girdiğini, doktorların ise nakil gerektiğini söylediğini aktaran Kavun, şunları kaydetti:

"Geçen yıl 15 gün tedavi gördükten sonra nakil için bir merkez başvurdum. Bu sırada kardeşlerim böbreklerini bağışlamak istedi. Tetkiklerde ağabeyim Eyüp Kavun'un böbreğini verebileceği anlaşıldı. Böylece kardeşimden alınan böbrek bana nakledildi. Şimdi ikimizin sağlık durumu çok iyi."

Eyüp Kavun ise bir canın sağlığına kavuşmasına vesile olduğunu vurguladı.

Bu arada 14 yıldır tedavi gören 49 yaşındaki Ferhat Susmaz da böbrek nakliyle yaşama tutundu. Haftada 3 gün diyalize girdiğini aktaran Susmaz, "Sağlık sorunlarımdan dolayı işimi bırakmak zorunda kaldım. Organ bağışı sayesinde yeni bir hayata başlayacağım. Çok mutluyum" ifadelerini kullandı.

Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu ise ellerindeki imkanları kullanarak hastalara şifa olmaya çalıştıklarını belirtti.

Kadavra sayısındaki yetersizlik nedeniyle sorun yaşadıklarını bildiren Yüzbaşıoğlu, "Ne kadar çok organ bağışı olursa o kadar insan sağlığına kavuşacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler