YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bitlis'te "içme suyunda dışkı" iddiası
Bitlis'te "içme suyunda dışkı" iddiası
14 Ağustos 2014 18:13
Bitlis Belediye Başkanı Hüseyin Olan, bazı gazetelerde yer alan "içme suyunda insan ve hayvan dışkısı bulundu" başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve bilnçli olarak yapıldığını belirtti.

Olan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nin ardından belediyeyi devraldıkları günden itibaren Bitlis halkına daha iyi hizmet vermek için çalışmaya başladıklarını söyledi.

Özellikle içme suyu ihtiyacını karşılayan depolarda çalışma yaptıklarını anlatan Olan, ana su deposunda içler acısı bir halle karşılaştıklarını ve uzun süre temizlenmediği tespit edilen ana su deposunu temizleterek klorladıklarını ifade etti.

Olan, bugün bazı gazetelerde yer alan "içme suyunda insan ve hayvan dışkısı bulundu" yönündeki haberlerin ise gerçeği yansıtmadığını bildirerek, ishal vakalarının kentte her dönem olduğunu dile getirdi.

Özellikle ramazan ayının son bulmasıyla ishal vakalarında büyük artış yaşandığını, bunun da olağan bir durum olduğunu anlatan Olan, "Temmuz ve Ağustos aylarında oruç nedeniyle ishal vakaları en üst seviyeye ulaşır. Bu sadece Bitlis'te yok. Tatvan'da da ve diğer ilçelerde de var. Biz bununla ilgili yapılan haberlerin bilinçli olarak kamuoyuna aktarıldığını düşünüyoruz. Bizim depolarımız düzenli olarak klorlanıyor."

Halk Sağlığı İl Müdürü Erkan Akagündüz'ün konuyla ilgili yaptığı açıklamanın doğru yanları olduğu gibi eksik tarafları da bulunduğuna değinen Olan, "Ben isterdim ki değerli müdürüm açıklamayı tam yapsın. Bu şekilde de toplumu yanlış, eksik yönlendirmesin. Açıklama yapmak yerine nasıl bir önlem almamız gerektiğini bize söylemelerini daha doğru buluyoruz" ifadelerini kullandı.

Bitlis Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mahmut Kış da dün yaptığı açıklamada, kentte son 12 günde bin 400 kişinin mide bulantısı ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurduğu belirtilmişti.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler