YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bir ya da bir buçuk ay sonra konuşur"
"Bir ya da bir buçuk ay sonra konuşur"
24 Ağustos 2013 12:57
Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan, alt üst çene ve yüz nakli yapılan Salih Üslün'ün boğazındaki operasyonun ardından daha rahat yemek yiyip, konuşabileceğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Akdeniz Üniversitesi'nin 4'üncü, Türkiye'nin ise 6'ncı yüz nakli yapılan 54 yaşındaki Salih Üslün'ün ameliyattan sonraki birinci gününde sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi. Yoğun bakımda kalan her hastayı "riskli" olarak değerlendirdiklerini ve Üslün için ilk 10 günün önemli olduğunu ifade eden Özkan, yoğun bakım ünitesindeki tedavinin başarılı şekilde sürdüğünü kaydetti.

Salih Üslün'ün kaç gün yoğun bakımda kalacağına o bölümdeki hekimlerin karar vereceğini belirten Özkan, kendileri için hastanın bir an önce sağlığına kavuşmasının önemli olduğunu vurguladı.

Geride olan dilin nakille öne getirildiğini ifade eden Özkan, "Boğazındaki operasyonun ardından hastamız daha rahat yemek yiyebilecek, konuşabilecek, içebilecek. Bir ya da bir buçuk ay sonra konuşur inşallah" dedi.

"Sakalları gibi saçları da uzayacak"

Üslün'e saçlı deri nakli yapıldığını ifade eden Özkan, "Sakalları gibi saçları da uzayacak" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Rekora mı koşuyorsunuz?" sorusuna Özkan, yüz nakli konusunda rekora koşma gibi bir hedefi olmadığını vurguladı. Kendisi için önemli olanın insanlara yardımcı olmak olduğunu belirten Özkan, "İnsanların neye ihtiyacı varsa o konuda yardımcı olmak istiyoruz. Bizim için insanların sağlığı önemli. Rekora koşmak için değil ama oldukça güzel gidiyor. Güzel bir hava var. İnsanlara yardımcı olmak için yapıyoruz. Önemli olan nakiller başarılı olsun, herşey sorunsuz bir şekilde gitsin" dedi.

Antalya'da geçirdiği trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 31 yaşındaki Muhittin Turan'ın yüzü, dün gerçekleştirilen operasyonla 54 yaşındaki Salih Üslün'e nakledilmişti.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler