YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir insan bir yılda 35 kg peynir tüketiyor
Bir insan bir yılda 35 kg peynir tüketiyor
24 Ekim 2015 11:31
Hemen hemen her kahvaltı sofrasında bulunan, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi peynirin bağımlılık yaptığı ortaya çıktı. ABD'de yapılan araştırmaya göre yılda bir insan ortalama 35 kilogram peynir tüketiyor.

ABD'de Michigan Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar sonucu, kahvaltıların vazgeçilmezi olan peynirin bağımlılık yaptığı belirlendi.

PİZZANIN BAĞIMLILIK ÖZELLİĞİ PEYNİRDEN GELİYOR

Bilim insanları, araştırmalar sonucunda peynirde bulunan casein kimyasalının beyindeki reseptörleri tetikleyerek bağımlılık yarattığı sonucuna ulaştı. Araştırmacılar, dünya üzerinde en çok bağımlılık yaratan yiyeceklerden biri olan pizzanın bu özelliğini de içerdiği fazla miktarda peynire bağlandı.

YILDA 35 KİLOGRAM PEYNİR TÜKETİYORUZ

Çalışmada imzası olan isimlerden biri olan Erica Schulte, şişmanlığın genel olarak bir yeme problemİ kabul edilmesine rağmen, bunun "yemek bağımlılığının" bir belirtisi olduğunu belirtti. Araştırmacılar, casein'in sütte az miktarda bulunduğunu, ancak 1 kilogram peynir üretmek için 10 litre süt gerektiğini, bu yüzden peynirin yüksek oranda casein içerdiğine dikkat çekiyor. Bir insanın yılda ortalama 35 kilogram peynir tükettiğine dikkat çeken uzmanlar, bunun da bağımlılık tezini doğrular nitelikte olduğuna dikkat çekiyor.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler