YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir aylık evli kadın yaklaşık üç yıldır saçlarını yiyormuş
Bir aylık evli kadın yaklaşık üç yıldır saçlarını yiyormuş
Bir aylık evli kadın yaklaşık üç yıldır saçlarını yiyormuş
05 Aralık 2008 / 15:24 Güncelleme: 05 Aralık 2008 / 00:00

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde yaşayan 31 yaşındaki Ü.A’nın midesinden 1.5 kilogram ağırlığında saç ameliyatla çıkarıldı. Ameliyatı gerçekleştiren doktor bir aylık evli kadının yaklaşık üç yıldır saçlarını yediğini belirterek,”Duygularını dışa vuramayanlar saçlarını yerler. Ama, bu tür vakalar çok ender görülür” dedi.


Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde yaşayan bir aylık 31 yaşındaki Ü.A.midesindeki ağrılar ile kusma ve yemek yiyememe gibi şikayetler artınca, Eskişehir’deki özel Anadolu Hastanesine başvurdu.


Hastanenin genel cerrahlarından Opr. Dr. İhsan Oruk, genç kadının karnında saç kütlesi olduğunu tespit ederek, kadını 45 dakika süren bir ameliyata aldı. Kadının midesinden yaklaşık 1.5 kg ağırlığında saç kütlesi çıkarılarak, kadın tekrar yaşama döndürüldü.


Kadınının sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Opr. Dr. İhsan Oruk,” Hasta üç yıldır saçlarını yiyormuş. 15 gündür de, karın ağırısı, kusma ve yemek yiyememe gibi şikayetleri artınca, hasta bize başvurdu. Duygularını dışa vuramayanlar ve psikolojik sorunları olanlarda saç yeme başta olmak üzere, çeşitli yabancı maddeleri yeme görülebilir. Ama, saç yiyen enderdir. Saçı mide asitleri eritemez. Saç yumağı bu kadar midede büyümez. Erken dönemde fark edilir. Nedense bu kadının saç yemesi, saç yumaklarının mide çıkışını tıkamasına kadar fark edilmemiş. Hastayı hastaneye geldiğinde acil olarak ameliyata aldık ve saç yumağını çıkardık. Çıkardığımızda yumağı tarttığımızda 1.5 kg. geldi. Şimdi kuruduğu için saç yumağı 850 grama indi. Bende ilk kez bu midede bu kadar büyük saç yumağı ile karşılaştım” diye konuştu.


Hasta Ü.A. ise, saç yumağının çıkarılmasından sonra rahat bir nefes aldığını ve ağrılarının kalmadığını söyledi.


 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler