YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bir Adım Hareket, Bin Adım Sağlık" yürüyüşü
"Bir Adım Hareket, Bin Adım Sağlık" yürüyüşü
08 Şubat 2015 22:19
Emirgan Korusu'nda düzenlenen "Bir Adım Hareket, Bin Adım Sağlık" yürüyüşüne katılan Müezzinoğlu, beraberindekilerle yaklaşık yarım saat yürüdü.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Hareketli yaşam kültürünü hayatımıza adapte etmemiz lazım. Nefes nefese kalmamak için 24 saatlik zaman diliminin, ellide birlik, yani yarım saatini harekete ayırmalıyız. Yarım saati ayırmazsak, bu kendi kendimize yapacağımız en büyük kötülüktür" dedi.

Yürüyüş sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Müezzinoğlu, hareketli yaşama kültürünün toplumda yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Gazetecilerin, "Yürürken basın mensubu arkadaşlarımız yoruldu, siz yorulmadınız mı?" sorusu üzerine Müezzinoğlu, "Yorulacak kadar yol almadık, kendimizi alıştırmalıyız. Bu sosyal dönüşümde yani toplumu hareketli yaşam kültürüne alıştırmada basın bize yardım edecek. Gazetecilerin öncülük etmesi lazım. İnşallah sizler de nefes nefese kalmadan haftalık yürüyüşler yaparak hem hareket kültürünü tanıtırsınız hem de spor yapmış olursunuz" diye konuştu.

Müezzinoğlu, siyasetin de yorucu olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:

"Hareketli yaşam kültürünü hayatımıza adapte etmemiz lazım. Nefes nefese kalmamak için 24 saatlik zaman diliminin, ellide birlik, yani yarım saatini harekete ayırmalıyız. Yarım saati ayırmazsak, bu kendi kendimize yapacağımız en büyük kötülüktür. Aktif siyaseti güçlü yapmak için hareket spor yapmak yani hareket etmek şart. Zinde olabilmek, fiziken, ruhen ve sağlıklı olmak siyasette başarının temel sırlarıdır. Yaşam alanımızda da bu böyle. Spor olmazsa olmazların içindedir."

"Sağlık turizminde hedef 25 milyar dolar"

Müezzinoğlu, yürüyüşün ardından, korudaki Beyaz Köşk'te Sağlık Bakanlığı'nın 2014 Faaliyet Programı hakkında gazetecilere bilgi vererek, gelecek yıllarda yapılacak çalışmaları anlattı.

Konuşmasına, sanatçı Müzeyyen Senar'ın vefatından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek başlayan Müezzinoğlu, Türkiye'nin, hayata geçirdiği projelerle dünya sıralamasında önemli bir yere geldiğini ifade etti.

Müezzinoğlu, sağlık turizminde hedeflenen başarıyı yakalayacaklarını, ardından sağlık turizminde yakın ve Uzak Doğu ülkelerine de hizmet sunmaya başlayacaklarını aktararak, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin sunduğu sağlık hizmeti dinamiklerini yurt dışına taşıyacağız. Yakın veya uzak coğrafyamızdaki ülkelere sağlık hizmetinin yanı sıra sağlıkta eğitim dönemi başlatacağız. Sağlık turizminde rakamları 2 buçuk milyar dolardan 9-10 milyar dolarlara çıkarmayı hedefliyoruz. 2018'den sonra Türkiye bölgenin sağlık merkezi olma yönünde güçlü bir aktör olacak. Gelecek yıllarda ise bu rakamları 25 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Sağlıkta yapılan çalışmalar sayesinde hizmete açılan hastane ve yatak sayısında yakalanan başarı dünyada örnek gösterilecek başarılar arasında."

"Obezite ile mücadelede medyanın desteği şart"

Müezzinoğlu, hareketli yaşam kültürünün yaygınlaşmasının obezite rakamlarını aşağı düşüreceğini dile getirdi.

Obezite ile mücadelenin gündeme gelmesinin bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirten Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Uyuşturucu hattı kuruldu, gençlerin bu illetten kurtulması için çalışma başlatıldı ve yakında hat açılacak. Aile hekimlerine bu konuda eğitimler verilmeye başlandı. Artık gençlerimizin uyuşturucu belasından uzak durmasını sağlamak için hekimlerimiz bir telefon kadar yakında olacak. Bakanlık olarak başlattığımız obezite ile mücadelede ise herkesin desteğine ihtiyacımız var. Tütün ile başlatılan mücadele gibi obezite ile savaş da önemli. Ülkemizde obezite ile savaşta hazırlanan bisiklet projemiz var. Belediyelerimiz bisiklet parkurları yaparsa bin metrelik yola bin bisiklet, 2 bin yaparsa 2 bin bisiklet, 10 bin metrelik alan yaparsa 10 bin bisiklet projesini hayata geçireceğiz. Böylece hareket kültürü için bir teşvik de sağlanmış olacak."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler