YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilim insanları: Beynimize kastediyorlar!
Bilim insanları: Beynimize kastediyorlar!
20 Ocak 2015 09:13
Birçok şeyi aynı anda yapma zorunluluğu beynimizde “aşırı ısınmaya” neden olabilir.

Sosyal medya, e-posta, anlık mesajlaşma ve yüzlerce uygulama yüklü cep telefonları ve mobil cihazlar günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş durumda. Ancak bunca bilgi ve birçok şeyi aynı anda yapma zorunluluğu beynimizde "aşırı ısınmaya" neden olabilir. Amerikalı Nörolojist Daniel J. Levitin, teknolojiye bağlılığımızın bizi daha verimsiz kıldığını ileri sürdü. Teknolojinin beyni neden çökerttiğini de şöyle aktarıyor:

"Beynimiz hiç olmadığı kadar meşgul ediliyor. Gerçekler, yarı gerçekler, dedikodular bize bilgi olarak geliyor. Beynimiz, neyin doğru neyin yanlış olduğunu algılamaya çalışırken yorgunluktan tükeniyor. 10 yıl önce 10 kişinin yaptığı işi, kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Akıllı cep telefonlarımızın bizi daha akıllı ve güçlü kıldığını düşünüyoruz. Bu şeytani bir yanılgı. Beynimiz sandığımız kadar çok amaçlı kullanıma açık değil" dedi.

Levitin pek çok işi aynı anda yapmaya çalışmanın beyinde stres hormonu kortizol ile adrenalin salgısını artırdığını hatırlatarak "Bu durum beynin aşırı uyarılmasına ve dağınık düşüncelere yol açıyor" dedi.

 

HABERTÜRK

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler