YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyninizin cinsiyetini biliyor musunuz?
Beyninizin cinsiyetini biliyor musunuz?
12 Mayıs 2014 15:10
Yüzük ve işaret parmağı uzunluğundan beynin erkek mi dişi mi olduğunun anlaşılabiliyor.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Sinan Canan, beynin de cinsiyetleri olduğunu belirtti. 

Doç. Dr. Sinan Canan, yüzük ve işaret parmağı uzunluğundan beynin erkek mi dişi mi olduğunun anlaşılabileceğini aktardı. Bilişsel işlevler anlamında erkek ve kadına atfedilen bazı özellikler olduğunu anlatan Canan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anne karnında maruz kaldığınız testosteron miktarına göre beyninizin cinsiyeti belirleniyor. Fazla testosterona maruz kalırsanız ki erkeklerin çoğunda böyledir, erkek hamilelikte bu miktar yüksektir. Ama stres durumlarında da testosteron artabiliyor. Bu durumda dişi bebeklerde erkek beyni, erkek bebeklerde dişi beyni görebiliyoruz.

Yüzük parmağınız işaret parmağınızdan uzunsa, erkek beynine sahipsiniz. Yüzük parmağınız işaret parmağınızla eşit ya da yüzük parmağı daha kısaysa dişi beyinlisiniz. Parmakların uzunluğunu kodlayan genlerle beyin cinsiyetini belirleyen genler aynı grupta. Testosteronun etkisini buradan görebiliyoruz.” 

16:32
 // TERS Mİ DÜZ MÜ?
Komik bir tesbit. Parmaklarınızı birleştirip elinizi öne doğru uzatın, yüzük parmağınız işaret parmağınızdan uzun görünecek. Aynı hareketi avuçlarınızı görecek şekilde yapın; o zaman da, işaret parmağı yüzük parmağından uzun görünecek. Erkekseniz, deneyin de, görün:)))...
12 Mayıs 2014 16:32
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler