YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beynin tiryaki bölümünü buldular!
Beynin tiryaki bölümünü buldular!
09 Eylül 2015 03:47
ABD’deki Rochester Üniversitesi’nde yapılan araştırmada farklı beyin hasarına uğramış 156 felç hastası incelendi. İnceleme sonucu, felç geçirdiklerinde insular korteks bölgesi zarar gören hastaların sigarayı daha kolay bıraktıkları saptandı.

ABD’deki Rochester Üniversitesi’nde yapılan araştırmada Uzmanlar, beynin bu bölgesini hedef almanın tiryakilerin sigarayı bırakmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Piyasadaki sigarayı bırakma amaçlı ilaçların çoğu, nikotinin beynin ödüllendirme mekanizmasını harekete geçirmesini engelleme prensibiyle üretiliyor. Nikotin bantları ve sakızları da yoksunluk nöbetlerinin kontrollü nikotin alımıyla hafifletilmesini amaçlıyor.
 
Ancak çalışmayı yapan Amir Abdolahi ve arkadaşları, insular korteksin sigara bağımlılığıyla mücadele tedavisinde yeni ve önemli bir hedef olabileceğine inanıyor. Tedavilerin beynin bu bölgesine odaklanabileceğini söyleyen Abdolahi “Derin beyin stimülasyonu ve transkranyal manyetik stimülasyon gibi tedavi yöntemleri araştırılabilir” dedi.
 
Baskılayınca bıraktırıyor
 
araştırmayı yapan uzmanlar, “Bağımlılık mekanizmasını ve insular korteksin oynadığı rolü tamamen anlamak için çok daha fazla araştırma yapılmalı ama beynin o bölgesinde bağımlılığı etkileyen bir şeyler olduğu kesin” diyor. Araştırmaya katılanlar felç nedeniyle hastaneye yatırılan hastalardı. Beyin taraması sonucu deneklerin 38’inde insular kortekste, 118’inin de beynin diğer bölümlerinde hasar oluştuğu tespit edildi. Doktorlar hastaların hepsini sigarayı bırakmaya teşvik etti ve üç ay boyunca denekleri izleyerek kaçının gerçekten bıraktığını gözlemledi. İnsular korteksi zarar görenlerin yüzde 70 oranında sigarayı bıraktıkları görülürken, beynin diğer kısımları zarar gören hastaların sigarayı bırakma oranı yüzde 37’de kaldı.

 

VATAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler