YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyni resetleyerek gereksiz bilgiyi beyinden silmek mümkün mü?
Beyni resetleyerek gereksiz bilgiyi beyinden silmek mümkün mü?
10 Mayıs 2016 10:04
Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz yeni bir tedavi yöntemi olan, TMS vurumlarıyla, elektomıknatısların ürettiği manyetik darbelerle hücreleri resetliyor. TMS tedavisiyle artık beyinde yer işgal eden lüzumsuz bilgiler silinebiliyor.

İnsan beyni her ne kadar bilgisayara benzese de henüz tam olarak çözülemeyen mikromoleküler dengesizlikler nedeniyle dengesizlik, depresyon, parkinson ve baş ağrısına kadar birçok nöropsikiyatrik hastalıklara yakalanabiliyoruz. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz yeni bir tedavi yöntemi olan, TMS vurumlarıyla, elektomıknatısların ürettiği manyetik darbelerle hücreleri resetliyor. 

BEYİN RESETLENİYOR

TMS ile beyinde yer işgal eden ve düşünce kıvraklığına engel olan zararlı ya da lüzumsuz kayıt dosyaları silinebiliyor. Yöntem ilaca cevap vermeyen tedavilerde kullanılıyor.

BEYİN:

 

Beyin (Latince'de cerebrum, Antik Yunanca'da  ἐγκέφαλος (enkephalos, “baştaki”), from ἐν (en, “içinde”) + κεφαλή (kephalē, “baş”) sinir sisteminin merkezi olarak hizmet eden bir organdır. Bütün omurgalı hayvanlar ve çoğu omurgasız hayvan -bazı süngerler, knidliler, tulumlular ve derisi dikenliler gibi omurgasızlar hariç- beyne sahiptir. Baş kısmında; duyma, tatma, görme, denge, koklama gibi duyulara hizmet eden organlara yakın bir noktada bulunan beyin omurgalıların vücudundaki en karmaşık organdır. Normal bir insanda serebral korteksin (en geniş kısmı) 15-33 milyar nörondan müteşekkil olduğu tahmin edilmektedir.[1] Her biri birkaç bin nöronla sinaps denen bağlantılar yardımıyla bağlıdır. Bu nöronlar birbirleriyle akson denen uzun protoplazmik lifler yardımıyla iletişim kurar. Aksonlar bilgiyi beynin diğer kısımlarına yahut vücudun spesifik alıcı hücrelerine taşır.

Fizyolojik olarak, beynin fonksiyonu vücudun diğer organlarının merkezi kontrolünü sağlamaktır. Hormon denen kimyasalların salgılanmasının işletimi ve kas aktivitesinin oluşumu vücudun diğer organları üzerindeki işlevlerindendir. Bu merkezi kontrol çevredeki ufak değişimlere bile gayet süratli ve koordine bir tepki vermeyi sağlar. Bazı temel tepkilerden olan refleksler, omuriliğin ve çevresel gangliyonların aracılığıyla gerçekleşebilir, fakat kompleks duyusal impulslara bağlı bilinçli yapılan komplike davranışlar ise beynin bilgileri bütünleme kabiliyetine ihtiyaç duyar.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler