YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beyin tümörüne çare bulundu
Beyin tümörüne çare bulundu
25 Aralık 2009 08:36
Tümör tedavisinde heyecan verici gelişme

 ABD'li bilim adamları, çaresi bulunamayan beyin tümörüne ümit olabilecek yeni bir protein tespit etti.

Central Florida Üniversitesi'nde görevli biomedikal araştırmacılar, kötü huylu beyin tümörü türlerinden glioblastoma veya GBM'nin tedavisinin çok zor olduğunu, çünkü kanserli hücrelerin beynin diğer taraflarına çok hızlı yayıldığını kaydettiler. Çaresi bulunamayan hastalığın tedavisinin ise sınırlı olduğunu belirten araştırmacılar, tedavide tümörü beyinden çıkarıp radyasyon tedavisi ve kemoterapiyle devam ettiklerini, ancak keşfedilen TRPC6'nin ümit verici olduğunu söylediler.

GBM tümörünün gelişiminde anahtar arabulucu olan TRPC6'nın bu tümörün tedavisinde umut verici hedef olabileceği açıklandı. TRPC6, vücuttaki hücrelerin çoğunda bulunan reseptör kanal proteini olduğunu söyleyen araştırmacılar, merkezi sinir sisteminin gelişimi süresince hücre büyümesini desteklediğini ifade ettiler.

Araştırmacılar, Florida Hastanesi ile Duke Üniversitesi Medikal Merkezi'nden temin edilen kanserli beyin dokuları üzerinde çeşitli deneyler yürüttüler. Bu proteinin beyin tümörü hücrelerinde etkili ve fonksiyonel olduğunu buldular. Protein tümörlerin gelişimini ve yayılmasını durdurabiliyor.

Bunun çok heyecan verici olduğunu söyleyen araştırmacılar, çalışmalarının gelecekte hastalara yardım edeceğini, son yıllardaki gelişmelere rağmen bu tümörün en öldürücü kanser olarak kaldığını açıkladılar.

Zaman
 

neziha
 // neziha
bu tedavi nerde yapılmaktadır. yardımcı olur musunuz?
Çok acil teşekürler
...
27 Mayıs 2015 Çarşamba 08:33
:(
 // Fatma Yılmaz
Bu hastalıgın hiç mi kurtulusu yok ? Arkadasımın annesinde fındık büyüklüğünde bi tümör cıkmış bana yardımcı olur musunuz ?...
10 Şubat 2010 12:51
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler