YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bel ağrısı olanlar dikkat!
Bel ağrısı olanlar dikkat!
22 Aralık 2009 08:26
Fazla önemsemediğimiz bel ağrıları, birçok hastalığın habercisi...

Çoğu zaman üstünde bile durulmayan bel ağrıları günlük hayatı olumsuz etkiliyor. Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirurji Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, bel ağrılarına yol açabilecek faktörlerin çok iyi bilinmesi gerektiğini söyledi. Kuday, "İlerleyen yaş, sigara, alt sosyal ekonomik grup, yanlış beslenme, ağır işlerde çalışma, fizyolojik travmalar, spor yaralanmaları ve trafik kazalarını risk faktörleri arasında sayabiliriz" diye konuştu.

BAŞKA NEDENİ OLABİLİR

Bel ağrılarında ilk akla gelen bel fıtığı olsa da bu ağrıların altında birçok hastalığın yatabileceği belirten Kuday, bu noktada doktorlara önemli tavsiyelerde bulundu. Kuday, şunları söyledi: "Bel ağrısında öncelikle hasta bir travma geçirmişse kırık olup olmadığına bakmak gerekiyor. Bir de bel ağrısı ile gelen hastaların geçmişinde kanser öyküsü var mı bunu sormak gerekiyor. Çünkü, akciğer, mide, prostat, meme kanseri bel ağrısı yapabiliyor. 50 yaş üstündeki bel ağrılarında ise hastada ateş var mı? Her şeye rağmen bir zayıflama, halsizlik var mı? Bu soruların araştırılması gerekiyor. Bunlar alarm gerektiren durumlardır."

Mutlaka ameliyat olmak gerekiyor mu?

Bel ağrılarında uzmanlardan destek alınmasını öneren Prof. Dr. Kuday, "Bir yıl veya daha uzun süren geçmeyen ağrılar, ağır fizik tedavi ilaçları veya cerrahi olmayan diğer tedaviler ( bölgeye akupunktur yapılmıştır, enjeksiyon yapılmıştır, ağrı kesici yapılmıştır, ısı tatbik edilmiştir) bütün bunlara rağmen ağrı geçmezse cerrahi müdahale o zaman yapılabilir" şeklinde konuştu. Prof. Kuday, psikiyatrik problemi olan hastalara mecbur kalmadıkça bel ameliyatı yapılmayacağının da altını çizdi. Bel ameliyatlarında yüksek bir başarısızlık oranı da bulunduğunu kaydeden Kuday, bununla ilgili çok sayıda kitap yazıldığını da vurguladı. Kuday, "Komplikasyon oranı merkezden merkeze değişir. Başarı oranın merkezlere göre yüzde 15 ila yüzde 40 arasında değişir” dedi.

Bugün
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler