YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bebeği yürümeye teşvik edin
Bebeği yürümeye teşvik edin
12 Ekim 2013 10:11
Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Yılmaz, bir sağlık problemi olmadığı durumda bebeklerin yürümeye başlaması için yapılabileceklerin başında, yürümeye teşvik etmenin geldiğini söyledi.

Kars Sağlık Sevenler Derneği (KARSSED) Başkanı Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yılmaz, anne babaların 'çocuğum yaşını doldurdu, yürümesi için ne yapabilirim' sorularını sıklıkla uzmanlara yönelttiklerine dikkat çekti. Dr. Yılmaz, "Ebeveynler öncelikle bebeklerini yürüme konusunda teşvik etmeli, elinden tutarak yürümesi için fırsat oluşturmalıdırlar." dedi.

Uzm. Dr. Yılmaz, ayrıca bebeğin tutunduğu eşyanın sağlamlaştırılması ve tutunarak ayağa kalkmasının önünün açılması gerektiğine temas ederek, "Yürüme konusunda direnç gösterdiğinde kızılmamalı ve zorlanmamalıdır. Gün içerisinde çok fazla oturtulmamalı, evde ve dışarıda yürüme alıştırmaları yapılmalıdır.

Ayak ve bacak kaslarının güçlenmesi için ev içerisinde çıplak ayak veya kaydırmaz çorapla dolaşmasına izin verilmelidir. Ayak sağlığı açısından uygun olmayan, sıkı, ağır ayakkabılar giydirilmemelidir. Yürüme girişiminde bulunduğunda bir oyuncak uzatarak ilgisi çekilmeli ve oyuncağa ulaşması sağlanmalıdır. Yürüteç çocuğun bağımsız hareket etme becerisini geciktireceği için kullanılmamalıdır. Bezi ve giysileri yürümesini engelleyecek sıkılıkta olmamalıdır." şeklinde tavsiyelerde bulundu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler