YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayramın en vazgeçilmezi çikolata ama...
Her bayram ziyaretinde tükettiğiniz şekerlemeler ve şekerli besinler size kalori ve hasar olarak dönebilir
Bayramın en vazgeçilmezi çikolata ama...
19 Eylül 2009 / 08:26 Güncelleme: 19 Eylül 2009 / 08:28
Her bayram ziyaretinde tükettiğiniz şekerlemeler ve şekerli besinler size kalori ve hasar olarak dönebilir.
Dünyanın en sevilen tatlılarından, bayramların vazgeçilmez lezzeti çikolata, içeriğinde çok fazla işlenmiş şeker bulunduran oldukça kalorili bir yiyecektir. Kandaki şeker seviyesini yükselten ve kilo yapan lezzete özellikle bayramda dikkat etmeliyiz.

Çikolata yapımında kullanılan kötü kolesterol içeren doymuş yağlar kolesterolü yükseltir. İyi kalitede bir çikolatada bu oran biraz daha düşüktür. Çünkü kaliteli çikolatalar kakao yağından yapılır ve diğer doymuş yağlara oranla daha az kalorilidir. Çikolata alımında bu konuya özen göstermekte yarar vardır.

Yağ içeren her gıda doymuş ve doymamış yağlar içerir. Doymuş yağ kan kolesterol seviyenizi en çok arttıran sebeptir. Hayvansal yağ kaynaklarının yan ısıra bazı bitkisel kaynaklar da doymuş yağ ihtiva ederler.

Hindistan cevizi, kakao yağı ve palm yağı en fazla doymuş yağ oranına sahip bitkisel ürünlerdir. Bu yüzden kakao yağının bol miktarda bulunduğu çikolata kolesterolü yükselten besinlerdir.

BAYRAM ŞEKERLERİ NASIL YENMELİ?

Her bayram ziyaretinde bir ikram gerçekleşir. Geri çevirmenin uygunsuz olacağını düşünerek tükettiğiniz şekerlemeler ve şekerli besinlerse size kalori ve hasar olarak dönecektir.

Bu ikilemin önüne geçmek için kendinize pratik yollar oluşturabilirsiniz. Unutmayın sık aralıklarla şeker tüketmek zararlıdır.

NELERİ TERCİH ETMELİSİNİZ?

Ağır tatlılardan sakının. 

Şekerli gıdaların bir kısmını bırakın. 

Meyveli tatlıları tercih edin. 

Çikolatada bitteri alın. 

Daha çok hareket edin. 

Geç saatlerde tatlı tüketmeyin.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler