YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayramda tatlı tüketimine dikkat
Bayramda tatlı tüketimine dikkat
07 Ağustos 2013 10:09
Dr. Özhan Dülger, vatandaşları tatlı tüketimine karşı uyardı.

Muş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Özhan Dülger, Ramazan Bayramı'nda fazla tüketilen şekerin, ağızdaki ortamı asitleştirdiğinden diş çürüğü oluşumunu hızlandırdığına dikkat çekti.

Ramazan Bayramı'nda tatlı tüketiminin arttığına, bunun da ağız ve diş sağlığı açısından risk oluşturduğuna dikkat çeken Muş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Özhan Dülger, bayramda yenilecek tatlı ve şekerlemelerin diş sağlığına zarar vermemesi için mutlaka ağzın bol suyla çalkalanması gerektiğini kaydetti.

Bayram ziyaretlerinde ev sahiplerinin de misafirlerin ağız sağlığı konusunda duyarlı olması gerektiğini dile getiren Dülger, ev sahiplerine tatlıdan sonra misafirlerin ağız temizliği için gereken ortamı hazırlamasının uygun olacağını önerdi. Dt. Dülger, “Ziyarete gidilen yerde tatlı, çikolata ve şeker ikram ediliyor.

Ancak her ziyarette diş fırçalamak mümkün değil. Tatlı yendikten sonra bol suyla ağzın çalkalanması faydalı olacaktır. Ramazan Bayramı'nda fazla tüketilen şeker, ağızdaki ortamı asitleştirdiğinden diş çürüğü oluşumunu hızlandırıyor. Fazla tüketilmemesi diş sağlığı açısından önemlidir” dedi.

Çocuklar başta olmak üzere tatlıdan veya şekerden sonra mutlaka ağzın temizlenmesi gerektiğini ifade eden Dülger, “Diş çürüklerinin önüne geçmek için diş fırçalama imkanı olmadığı zamanlarda tatlıdan hemen sonra havuç ve salatalık yemek, şekersiz sakız çiğnemek faydalıdır.

Dişlerini fırçalamayı ihmal edenler için bayramda dişlere en fazla zarar veren yiyecek lokum gibi dişlerin arasında kalan tatlılardır. Bununla birlikte bu tip yapışkan özellikli tatlıların fazla tüketilmesi ağzında protezleri bulunan hastaların protezlerinin hareket etmesine hatta yerinden çıkmasına neden olabilir. Bayramda gidilen misafirlikte tüketim olacak, ama gerekli diş temizliği ve fazla tüketilmemesi önlem olarak alabiliriz” diye konuştu.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler