YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bayramda konuklarınıza meyve ikram edin"
"Bayramda konuklarınıza meyve ikram edin"
07 Ağustos 2013 11:24
İzmir Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün, bayramda konuklara hamurlu, şerbetli, yağlı besinlerin yerine sağlıklı sebze ve meyvelerin sunulabileceğini söyledi.

Mustafa Tözün, yaptığı açıklamada, yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlığın korunması için esas olduğunu anlattı.

Ramazan ayı boyunca sürdürülen beslenme düzeninin, bayramın gelişiyle değişeceğini dikkati çeken Tözün, "Ramazan ayı boyunca 17 saate yakın süren oruç nedeniyle metabolizma hızının yavaşladığı göz önüne alınarak bayram boyunca beslenmeye dikkat edilmeli. Bir anda beslenmeye yönelmek mideyi yoracaktır" dedi.

Ramazan ayının sona ermesiyle öğün sayısının artıp yemek yeme eğiliminin yükseldiğine işaret eden Tözün, şöyle konuştu:

"Bayram süresince kızartma, kavurma, yağlı, şekerli gibi ağır yiyeceklerden kaçınılmak sağlık açısından çok önemli. Besin seçiminin yanı sıra tüketilen miktara da dikkat edilmeli, aşırı yemek yemenin sağlığı olumsuz etkileyeceği unutulmamalıdır.

Geleneklerimiz doğrultusunda ikramı geri çevirmek hoş karşılanmayacağından misafirler için hazırlanan ikramların sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Meyve ve sebzelerin bol ve çeşitli olduğu yaz mevsimine denk gelen Ramazan Bayramı'nda konuklara hamurlu, şerbetli, yağlı besinlerin yerine bu sağlıklı besinleri sunabiliriz. Tatlı ikram edilecekse sütlü ve meyveli tatlılar hazırlanmalıdır.

Şeker, çikolata gibi hazır ikramlıklar satın alırken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan izinli olmasına dikkat edilmelidir. Son kullanma tarihi geçmemiş ve ambalajı bozulmamış olan ürünler satın alınmalıdır."

"Bayramı mutlaka kahvaltıyla karşılayın"

Doç. Dr. Tözün, 30 günlük orucun ardından yavaşlayan metabolizmayı adım adım hızlandırmak için Ramazan Bayramı'nın ilk günü beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bayramın ilk gününe hafif bir kahvaltıyla başlanıp, öğün atlamaksızın 3 ana 2 ara öğün alınmasının önemine dikkati çeken Tözün, şunları kaydetti:

"Aşırı yemek yemekten kaçınılmalı, porsiyonlar küçültülmelidir. Yemek yerken yavaş yenmeli, lokmalar iyi çiğnenmelidir. Sıvı alımına dikkat edilmelidir. Aşırı, çay ve kahve tüketiminden kaçınıp 8-10 bardak su içilmelidir. Çay açık olmalıdır, kahve tüketimi günlük iki fincanı geçmemelidir. Özellikle yüksek tansiyon hastaları çay ve kahve tüketiminde dikkatli olmalıdır. İçeceklerde şeker kullanımı kaldırılmalı veya azaltılmalıdır. Tuzlu besinlerden uzak durulmalı, günlük tuz alımı bir çay kaşığını geçmemelidir. Çocukların, özellikle bayram boyunca büyüme ve gelişime katkısı olmayan, boş kalori kaynağı şeker ile şekerli besinlerden uzak tutulması da çok önemli."

Doç. Dr. Mustafa Tözün, besinlerin tüketiminden sonra diş temizliğine özen gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler