YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkan'dan süt açıklaması
"Çiğ sütün yağı alınarak yerine katkı maddeleri katılıyor, tüketici böyle kandırılıyor"
Başkan'dan süt açıklaması
06 Nisan 2010 / 17:01 Güncelleme: 06 Nisan 2010 / 17:02

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, son iki yıldır çiğ süt fabrika teslim maliyetinin yaklaşık yüzde 40 arttığına dikkati çekerek, ''Bu açıdan bakıldığında sanayicinin, Türk çiftçisinin refahı için üzerine düşen özveriyi her zaman gösterdiği açıktır'' dedi.

Çallı, yaptığı yazılı açıklamada, ticarete konu her türlü emtianın fiyat oluşumunda arz-talep dengesinin esas unsur olduğunu, bu çerçevede Türkiye'de arzın her yıl Mart ayından itibaren yükselmeye başladığını, Mayıs ayında en üst seviyelere ulaştığını, buna karşılık talebin de an alt seviyelere indiğini kaydetti.

Her yıl yaşanan bu duruma köklü çözümün uzun vadeli yapısal politikalarla bulunabileceğini ifade eden Çallı, açıklamasına şöyle devam etti:

''Bu sorunlara rağmen üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olan sanayicimiz, Türk çiftçisinin menfaatlerini de gözetmek hassasiyetinde olduğunun farkındadır. Fiyat tartışmalarının Türkiye genelinde olmadığına dikkati çeken sanayiciler, yalan-yanlış bilgiler, yerli-yersiz iddia ve ithamlardan uzak durulması ve oluşturulan bilgi kirliliğinin kimseye bir faydası olmayacağında hem fikirdir.''

Türkiye'de üretilen toplam 12 milyon ton sütün sadece 5,5 tonunun kayıt altına alınabildiğini, bunun da sadece 3,3 milyon tonunun modern sanayi tesislerinde işlendiğini belirten Harun Çallı, kayıtdışılık ve istikrarsızlığın faturasının sanayiciye kesilmemesi ve konunun rekabet hukuku açısından da değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Çallı, ''Sorunun kısa vadede çözümü için; gerçek maliyetler üzerinden oluşturulacak fiyat sistemi ile yıl boyunca istikrar sağlanması, geçen yıl olduğu gibi bu yılda Tarım Bakanlığının süt tozu üretimine verdiği desteği sürdürmesi gerekiyor. Uzun vadede ise kayıt dışı sektörün kayıt altına alınması, sektörün uzun vadeli maliyet analizlerine dayalı planlarla teşviklerle desteklenmesi gerekiyor'' dedi.


SÜT ÜRÜNLERİNE PALM YAĞI KATILDIĞI İDDİASI


Bu arada, Bağımsız Süt Platformu adına yapılan açıklamada, sanayicilerin süt ürünleri üretirken, çiğ sütün yağını alarak, yerine palm yağı kattığı öne sürüldü.

Yazılı açıklamada, görüşülen bir sanayicinin, ''Süt ve süt ürünlerinde yoğun olarak palm yağı, sıkılaştırıcı, jelatin katkı maddeleri kullanıldığını'' anlattığı belirtilirken, şu bilgi verildi:

'Sanayici, çiğ sütün yağının alınarak yerine katkı maddeleri katıldığını, tüketicinin nasıl kandırıldığını açıkladı. 1 ton sütten 1 ton yoğurt olmaz. (Normali 1400 litre süt ile 1 ton yoğurt), 3-4 liraya krema olur mu? (palm yağı ile çoğaltılıyor), 1 liraya yoğurt olur mu? 55 liraya 1 teneke peynir olur mu? (Normali 95 lira ve üzeri ), 6-7 liraya kaşar olur mu? ( 1 kg kaşar için 11-12 litre süt gerekiyor, bu şekilde maliyeti zaten 8-9 lira ediyor). Ayrıca kaşar içinde nişasta, iade peynirler kullanılıyor. Tereyağı yapımında palm yağı kullanılıyor.

Ayrıca, süt ve süt ürünlerinin İsrail'de test edilebileceğini belirten sanayici, Türkiye'de eğer tüm sanayiciler dürüst bir şekilde ürünlerini sadece çiğ sütten üretirlerse piyasanın dengeye gireceğini belirtti. Sahte ürün üretenlerin piyasaya bozduğunu, arz fazlası var dedikLeri sütü katkı maddeleri ile kendilerinin çoğalttığını belirten sanayici, devletin denetim yapması gerektiğini ve bu katkı maddelerinin yasaklanması gerektiğini belirtti.''

Bağımsız Süt Platformu adına yapılan açıklamada, Türkiye'de palm yağı üreten, ithal eden firmaların, ürünlerinde palm yağı, sıkılaştırıcı, jelatin kullanan sanayicilerin açıklanması istendi. Ayrıca, UHT süt yerine, günlük sütün tüketiminin artırılması ve tüketicilere çiğ süte ulaşma imkanı sunulması gerektiği vurgulanırken, süt tozu teşviği ile üreticinin terbiye edilemeyeceği, süt arzının fazla olmadığı kaydedildi. AA 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler