YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Basit bir soğukalgınlığı sinüzüte dönüşebilir
Basit bir soğukalgınlığı sinüzüte dönüşebilir
20 Ekim 2014 13:43
Prof. Dr. Fikret İleri, çok fazla önemsenmeyen bir soğuk algınlığının sinüzitle sonuçlanabildiğine dikkati çekerek, "Dolayısıyla bu konuda çok dikkatli olmak ve hastalığın bulaşmaması için tedbir almak veya bulaşmışsa tedavi olmak çok önemlidir" dedi.

Prof. Dr. İleri, sinüzit ve tedavisi hakkında bilgi verirken, zonklayıcı baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklık şikayetleri ile kendini gösterebilen sinüzitin, yaşam kalitesini düşüren önemli rahatsızlıkların başında geldiğini vurguladı. 

İleri, "Sinüs enfeksiyonu yayılım gösterdiği takdirde yüz kemiklerinde iltihaplanmalara, körlüğe hatta menenjitten beyin apsesine kadar birçok ciddi tabloya neden olabiliyor" uyarısında bulundu. 

Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının sinüzitin en önemli sebeplerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. İleri, şöyle konuştu:

"Çok fazla önemsenmeyen bir soğuk algınlığı sinüzitle sonuçlanabilmektedir. Dolayısıyla bu konuda çok dikkatli olmak ve hastalığın bulaşmaması için tedbir almak veya bulaşmışsa tedavi olmak çok önemlidir. Özellikle alerjik rinit sorunu olan kişilerin mutlaka tedavi olmaları gerekmektedir. Ayrıca burun içinde anatomik bozukluğu bulunanlar, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olanlar da sinüzite daha sık yakalanmaktadır."

Vakit kaybetmeden uzmana başvurulmalıdır

Ayrıntılı bir hasta öyküsünün ve fiziki muayenenin sinüzit tanısı için çok önemli olduğunun altını çizen İleri, "Uygun antibiyotik kullanımı önerilebilir. Antibiyotiklerin yanında destek tedavisi de faydalı olmaktadır. Akut vakalarda tedavi süresi genellikle 2 haftayı bulmaktadır. Kronik vakalarda ise altta yatan hastalığın tedavisinin yanında ilaç tedavisi yaklaşık 1 ay sürmektedir" bilgilerini verdi.

Hastalığın kronikleştiği durumlarda uygun ilaç tedavisine yanıt alınamadığında cerrahi tedavinin gündeme geldiğini aktaran İleri, "Eğer enfeksiyon göze, beyine ve çevre kemik yapılara yayılmışsa yani komplikasyon gelişmişse yine cerrahi tedavi devreye girmektedir.

Cerrahi tedavide yaygın olarak 'endoskopik sinüs cerrahisi' kullanılmaktadır. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi tedavinin başarı şansı oldukça yüksektir" ifadesini kullandı. 

Sinüzitte doğru bilinen yanlışlara dikkat

Prof. Dr. İleri, "sinüzitten korunmak için genel direnci düşürebilecek yorgunluk, uykusuzluk ve dengesiz beslenmeden uzak durulması, ıslak saçlarla soğuk havaya çıkılmaması, klima kullanımına dikkat edilmesi, yaşam alanındaki havanın neminin çok düşük olmamasına özen gösterilmesi "nin önemine dikkati çekti.

İleri, sinüzütle ilgili yanlış bilinenleri ise şöyle sıraladı:

-"Baş ağrısı genellikle sinüzit belirtisidir" ifadesi yanlış. Baş ağrılarının yaklaşık yüzde 85'inin kaynağı gerilim tipi baş ağrıları, yüzde 10'u migren, sadece yüzde 5'i ise sinüzit benzeri sorunlardır.

-"Geniz akıntısı sadece sinüzitte ortaya çıkar" ifadesi yanlış. Geniz akıntısı birçok nedene bağlı olarak gelişen bir belirtidir. Reflü ve alerjik rinit benzeri pek çok hastalık ve hava kirliği ile sigara alışkanlığına bağlı olarak görülebilir.

-"Sinüzit bir enfeksiyon hastalığıdır" ifadesi yanlış. Enfeksiyon sinüzit hastalığının sadece bir formudur. Geniş bir hastalık grubu olan sinüzitin nazal polip formu, gerek sebebi gerekse tedavisi tamamen farklı bir hastalıktır.

-"Sinüzit ameliyatından sonra hastalık genellikle nükseder" ifadesi yanlış. Uygun tanı ve uygun yapılan cerrahinin başarısı yüzde 90'ın üzerinde seyretmektedir.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler