YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan açıkladı: Sağlıkta yeni dönem başlıyor
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısında sağlıkta yapılacak yeni düzenlemeleri anlattı ve şehir hastanelerinin müjdesini verdi.
Başbakan açıkladı: Sağlıkta yeni dönem başlıyor
12 Temmuz 2016 / 14:39 Güncelleme: 12 Temmuz 2016 / 14:43

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Kurban Bayramı tatilinin de dokuz gün olacağını söyleyen Başbakan, geçtiğimiz bayram tatilinde Türkiye'nin havalimanı trafik yoğunluğunda rekor kırdığını açıkladı.

Başbakan AK Parti döneminde sağlıkta bir devrim yaşandığının altını çizerek yeni dönemde yapılacak düzenlemeleri anlattı.

Başbakan yeni yapılacak düzenlemeye ilişkin, "Şimdi sağlıkta yeni bir değişim yapıyoruz. Sağlık şehirleri kuruyoruz, şehir hastaneleri yapıyoruz. İçinde otelleri hastaneleri olan bir kasabayı andıracak bu hastaneler.Şu anda 16 büyükşehir inşaatı devam ediyor. 30 ilimizi kapsayacak çalışmalar tamamlandığında 35 bin yatak kapasitesi sağlayacağız. Mersin ve Yozgat şehir hastaneleri tamamlanacak hizmete alınacak bu yıl."dedi.

 Yıldırım'ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

 

Geçen hafta tarımla ilgili konuşmuştuk bu hafta sırada sağlık. Sağlık AK Parti iktidarının başarı öykülerinden bir tanesidir. AK Parti sağlıkta büyük bir değişim geliştirdi. Türk modeli artık tüm dünyanın merak ettiği bir sistem haline geldi.AK Parti iktidarında devlet hastaneleri millet hastaneleri haline geldi.Vatandaş hastaneye, doktora kavuştu, istediği tedaviyi gördü. 810 tane yeni hastane ve ek bina yaptık. Bin 775'i ilk basamak sağlık kuruluşu olmak üzere 2 bin 585 sağlık tesisini hizmete aldık. Şimdi sağlıkta yeni bir değişim yapıyoruz. Sağlık şehirleri kuruyoruz, şehir hastaneleri yapıyoruz. İçinde otelleri hastaneleri olan bir kasabayı andıracak bu hastaneler.Şu anda 16 büyükşehir inşaatı devam ediyor. 30 ilimizi kapsayacak çalışmalar tamamlandığında 35 bin yatak kapasitesi sağlayacağız. Mersin ve Yozgat şehir hastaneleri tamamlanacak hizmete alınacak bu yıl.

BU BAŞARININ ARKASINDA YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ VAR

618 ambulansımız vardı. Şimdi 5 bin 500 tane ambulansımız var. İlçelerde, beldeler her yerde hazır. Aile hekimliği uygulaması hayata geçti, temel sağlık hizmetleri ücretsiz yapılıyor. Ücretsiz gezici sağlık hizmetlerini de kırsal alana yaymış durumdayız. Hastaneleri tek çatı altında birleştirdik, vatandaşlarımızın bütün sağlık kuruluşlarından hizmet almasını sağladık.2002 yılında yüzde 6 olan nitelikli yatak oranımızın yüzde 50'nin üzerine çıkardık. Sağlık Bakanlığımız'da hizmet veren personel sayısı 256 bindi, şimdi 568 bin. Bu başarının arkasında yetişmiş insan gücü var. 

NE KADAR ÇOK SOYMUŞLAR BU MİLLETİ

AK Parti iktidarı döneminde başlattığımız evde sağlık hizmetini devam ettiriyoruz. Kan lazım olduğunda hasta yakınlarından temin edilmesi şarttı. Bu ihtiyaç gönüllüler tarafından tüm hastaneler tarafından sağlanıyor. Organ Nakli Birliği oluşturuldu. Organ nakli 4 bin 552'ye ulaştı. İlaç politikamız, bütün engelleri kaldırdı. Herkesin ilaçlara serbestçe ulaşımını sağladı. Eczane bulunmayan kırsal yerlerde ilaç erişimi için mobil eczane uygulamasını başlattık. 2002 yılında bir antibiyotik için 63 lira ödeniyordu, şimdi 9 lira ödeniyor. Ne kadar çok soymuşlar bu milleti

 

sayın Binali Yıldırım sağlık bakanlığı doktorlardan ibaret değil
 // ahmet
sağlık çalışanlarının özellikle fakülte-yüksekokul mezunu hemşirelerin iş yükü her yıl ikiye katlanırken özlük hakları yerlerde. işte size son 4 yıldaki maaş zamları: 123tl+%3+%3+%4+%3+%6+%5.
BU ZAMLARA KARŞIN DÖNER SERMAYE SÜREKLİ AZALDI. sonuç olarak biz daha 2012 yılında kaldık fakat masraflar ikiye katladı. son 4 yılda gerçek enflasyon ne oldu??? mesela kiraya, mutfağa, elektriğe son 4 yılda % kaç zam geldi?...
12 Temmuz 2016 16:15
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler