YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başarının sırrı çözüldü
Başarının sırrı çözüldü
16 Eylül 2010 08:01
Okullar açılıyor...Uzmanlar çocuklarımızın sabahları kahvaltı yapması konusunda anne babaları uyarıyor: Kahvaltı yapan çocuklar yapmayanlara göre daha başarılı...

Eğitim-öğretim yılının başlamasına sayılı günler kalması ‘sağlıklı beslenme’ konusunu da beraberinde getirdi.

Kahvaltının okul çağı çocuklarının beslenmesinde önemli öğünlerden biri olduğunu vurgulayan uzmanlar, kahvaltı yapmayan çocukların okulda fast food tarzı yiyeceklere yöneldiğine dikkat çekiyor. Okul döneminin ileriki yıllar için sağlıklı beslenmenin temelini oluşturacak bir dönem olduğunu söyleyen Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, çocuğun okul çağlarında edindiği beslenme alışkanlıkları gelecekte de süreklilik gösterdiğini belirtti. Hatalı beslenme alışkanlığının altında yatan pek çok nedenin olabileceğini dile getiren Diyetisyen Çelik, “Bunların başında çocukların besin gereksinimlerinin bilinmemesi, ailenin beslenme alışkanlıkları ve okul çağındaki çocuklar için en iyisini yapmak isteyen annelerin kendi bilgilerine göre en iyi bildiği besinlerden çocuğuna fazla miktarda yedirmek istemeleri gelmektedir” diye konuştu.

DAHA ÇALIŞKAN OLUYOR

Kahvaltının günün en uzun açlığı olan gece açlığını takip etmesi nedeniyle biten enerjinin tekrar alınabilmesi için en önemli öğün olduğunun altını çizen Çelik, bu konuda yapılan araştırmalara değinerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Araştırmalar, kahvaltı yapan çocuğun sınıf içerisindeki başarısının daha fazla olduğunu gösteriyor. Problem çözme ve kavramara yeteneklerinin diğerlerine göre daha gelişmiş olduğunu belirtiyor. Bazı araştırmalarda ise kahvaltı yapan çocukların beslenme yetersizliğinden oluşan hastalıklara daha az yakalandıklarına ulaşılmış.”

Bugün

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler