YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bal sirkesinin faydaları say say bitmiyor
Bal sirkesinin faydaları say say bitmiyor
12 Nisan 2016 15:15
Uludağ Üniversitesi'nde bal üzerine çalışmalar yaparken, bal sirkesini üretme fikrinin ardından yapılan bal sirkesinin faydaları say say bitmiyor. Bal sirkesi vücudu temizliyor, beyin, sinir ve sindirim sistemlerine iyi geliyor.

Uludağ Üniversitesi Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Merkezi Kurucusu olan ve arılar üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Ercan Dülgeroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bal üzerine çalışmalar yaparken, sirkesini üretme fikrinin akıllarına geldiğini belirtti.

Sonrasında araştırma ve denemelere başladıklarını aktaran Dülgeroğlu, 3,5 yıllık bir çalışmanın sonucunda bal sirkesinin hazır hale geldiğini dile getirdi.

"Damarlarda temizlik yapıyor"

Dülgeroğlu, bal sirkesinin en önemli özelliğinin, vücudu temizlemesi olduğunu belirterek, "Sirke vücuda alındığı zaman, vücuttaki sularla birleşir. Böylece alkali ortamlar oluşur ve hücre duvarları arasındaki geçirgenlik artar. Dolayısıyla, vücut içindeki bütün dolaşım sistemleri, çok rahat bir dolaşıma tabi tutulur. Böylece vücut içinde atılamayan ve biriken maddeler, ter yolu ve idrar yollarıyla dışarı atılabilir. Yani diyebiliriz ki, damarların içinde temizlik yapıyor." ifadesini kullandı.

Sirkenin, sinir sistemleri üzerinde de çok etkili olduğunu anlatan Dülgeroğlu, "Sirke, beyin için de çok yararlı. Bağırsakların ve mide duvarlarının temizlenmesinde de çok etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz." dedi.

anadoluda gelenekti şimdi araki bulasın..
 // atiker
eskiden bizim memleketlerde arıcılık yapan ailelerin bir çoğu bal sirkesini ve faydalarını bilir evlerde küplerde yapılırdı sonradan unutuldu ama bal doğal ve kaliteli olacak bulabilinirse kara kovan balından olması gerek tam bir şifa kaynağı eski insanlarımızla bir çok ürün de onlarla beraber unutulup gitti bu konularla ilgili her ilin ünüversiteleri araştırma yapmalı eski gıda ve önemli sağlıklı ürünleri yeniden halkımızın hizmetine sunmalılar bölüm açılmalı bu işlerle ilgili.....
13 Nisan 2016 Çarşamba 12:22
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler