YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlıktan önemli uyarı
Bakanlıktan önemli uyarı
02 Ocak 2012 11:33
Sağlık Bakanlığı, saçtaki beyazlıkları kapatmak için kullanılan ürünlerle ilgili reklamlardaki asılsız iddialara inanılmaması gerektiği açıklamasını yaptı.

Bir süre önce saçtaki beyazlıkları kapatmak için kullanılan ürünlerde ''sağlığa zararlı kurşun bileşikleri bulunduğu'' uyarısı yapan Sağlık Bakanlığı, son olarak da bu ürünlerle ilgili reklamlardaki asılsız iddialara itibar edilmemesini istedi.

Sağlık Bakanlığı, daha önce saçtaki beyazlıkları kapatmak için kullanılan ürünlerde sağlığa zararlı kurşun bileşikleri bulunduğu uyarısı yapmış, vatandaşlardan bu ürünlerle ilgili Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanlığına ihbarda bulunmalarını istemişti.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, yeni bir duyuru daha yayımlayarak, vatandaşlara bu ürünlerle ilgili reklamlar konusunda uyarıda bulundu.

Duyuruda, Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmada, ''Restoria Discreet Colour Restoring Cream'' isimli üründe, kurşun ve bileşikleri saptandığı belirtildi.

İdari işlem başlatılan bu ürünü elinde bulunduranların söz konusu kremi, il sağlık müdürlüklerine teslim etmeleri çağrısında bulunulan duyuruda, ayrıca söz konusu ürün grubuna ilişkin piyasa gözetimi ve denetimlerinde, bunlarla ilgili çeşitli televizyon, radyo ve internet sitelerinde reklamlar yayınlandığına dikkati çekildi.

Duyuruda, bu reklamlardaki ''Beyaz saç giderici'', ''Kullanımı neticesinde doğal renklendirici özelliği olan bitkisel sistemlerle saçın renk hücresine etki ederek saç beyazlığından kurtulma sağlar'', ''Saç beyazlamasına kısa sürede bitkisel çözüm'', ''Beyazlamış saçlarınıza boya yapmadan sadece eski saç renginize dönmesini sağlayan'', ''Düzenli kullanımda net çözüm 3 ay kullanımdan sonra tedavi edilen saç telleri'', ''Beyaz saçlardan kurtulup eski saç renginizi yeniden kazanmanızı sağlayacak çözüm'', ''Boya değildir, içerdiği özel formül sayesinde, saça rengini veren pigmentleri artırır ve böylece beyazlaşmış saçları kademeli olarak doğal görünümlü rengine kavuşturur'', ''Saçın boyanmadığına dair'' şeklindeki asılsız iddialarla tanıtımlar yapıldığı belirtilerek, tüketicilerin bunlara itibar etmemeleri istendi.

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler