YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlıktan 'öldüren reklam' uyarısı
Bakanlıktan 'öldüren reklam' uyarısı
18 Aralık 2012 11:46
Sağlık Bakanlığı, ''mucize etkiye sahip'' iddiasıylailaç gibi satılan ürünlere karşı basın yayın kuruluşlarıile internet sitelerini uyardı.

''Mucize etkiye sahip'' iddiasıyla ilaç gibi satılan ürün reklamlarına karşı basın yayın kuruluşları ile internet sitelerini uyaran Sağlık Bakanlığı, bu tanıtımların halkı yanılttığını ve ölümle sonuçlanabilen ciddi sorunlara neden olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Saim Kerman, ülke genelinde yayın yapan tüm televizyon ve radyo kanalları ile gazete, internet siteleri ile valilikler ve RTÜK'e ''Kansere karşı etkili'', ''Damar tıkanıklığına son'', ''Mucize zayıflatıcı'', ''Cinsel sorunlara son'' gibi iddialarla tanıtımı yapılan, ilaç olmadığı halde ilaç etkisine sahipmiş izlenimi yaratılan gıda takviyesi veya bitkisel ürünlerle ilgili birer uyarı yazısı gönderdi.

Söz konusu iletişim kanallarında bu tür çok sayıda ürünün tanıtım ve satışının yapıldığına işaret eden Kerman, ''Sağlık beyanıyla yapılan bu tanıtımların tüketicileri yanıltmasının yanı sıra sonu ölümle sonuçlanabilen ciddi sağlık sorunlarına da neden olduğu kurumumuza intikal eden şikayetlerden ve yaptığımız denetimlerden anlaşılmaktadır'' dedi.

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler