YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlıktan hasta yakınlarına büyük müjde
Hasta yakınlarından kan istenmeyecek
Bakanlıktan hasta yakınlarına büyük müjde
22 Haziran 2009 / 14:49 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile kurumlar hasta yakınından kan talep edilmemesi yönünde uyarıldı. Hasta yakınlarından ancak bir şartla kan istenebilecek.   


Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, yayınladığı genelgede, daha önce ''5624 sayılı Kan ve Kan Ürünleri Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan yönetmelikte, kan birimlerinin yeni yapılanmasında bölge kan merkezlerinin Türk Kızılay'ı tarafından kurulacağı, tüm yataklı tedavi kurumlarının transfüzyon merkezi olarak çalışacağı, hastanelerin anılan mevzuat ve Kızılay ile yapılan 'Kan ve Kan Bileşenlerinin Temini' protokolünün gereğini yerine getirerek ihtiyaç duyulan kanı öncelikle Kızılay'dan temin etmeleri gerektiği''nin bildirildiğini hatırlattı.


Ancak Türk Kızılay'ından Bakanlığa, ''Gönüllülük esasına göre toplanan kanların yeterli miktarda kullanılmadığı, hastanelerce replasman kan alımına devam edildiği için Kızılay'ın kan stoklarının imha edildiği'' yönünde geri bildirimler yapıldığını kaydeden Tosun, şunlara dikkati çekti:


''Yukarıda bahsedilen mevzuat hükümleri, 'Güvenli Kan Temini Projesi' kapsamında Kızılay ile yapılan protokol ve Bakanlığımızca yayımlanan 'Kan Temini' genelgesi hükümleri doğrultusunda; kanın doğrudan hasta yakınından talep edilmemesi gerekmektedir. Ancak ilgili Kızılay kan biriminden, ihtiyaç bulunan kanın temin edilememesi durumunda hastane kan merkezleri kan alabileceklerdir. Kızılay'dan temin edilemeyen kanlarla ilgili gerekçeler Bakanlığımıza bildirilecektir.''


Tosun, konuyla ilgili tedbirlerin acilen alınarak gerekli düzenlemelerin yapılması, aksine hareket eden hastane baştabipleri ve kan merkezi sorumluları hakkında idari işlem başlatılması gerektiğini de bildirdi.


AA


 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler