YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlıktan ''fiyat'' açıklaması
Bakanlıktan ''fiyat'' açıklaması
28 Şubat 2013 22:23
Sağlık Bakanlığı, Daflon isimli ilaçtaki fiyat artışının, en ucuz referans ülke fiyatı dikkate alınarak yapıldığını açıklandı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Mevzuat, Fiyat ve Araştırmalar Daire Başkanı Akif Akbulat, Daflon isimli ilacın fiyatındaki artışla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

İlacın orijinal yirmi yıllık bir ürün olduğunu ve referans takibinin yapıldığını ifade eden Akbulat, daha önce referans fiyat uygulamasına göre baz alınan İspanya'da 4,50 Avro'ya satılan ilacın, Türkiye'de KDV hariç depocuya satış fiyatının 8,81 lira olduğunu hatırlattı.

Akbulat, şu bilgileri aktardı:

''Ürün sahibi firma Daflon isimli ilacının referans ülkelerdeki referans fiyatlarının arttığı gerekçesi ile başvuruda bulundu. Başvuru, Kurumumuz bünyesindeki fiyat birimince incelenip uygun bulunarak fiyat artış işlemi onaylandı ve Resmi İlaç Fiyat Listesine yansıtıldı. Bu ilacın artış sonrası referans fiyatı, baz alındığı ülke olan Portekiz'de 8,40 Avro olup Türkiye'de KDV hariç depocuya satış fiyatı 16,45 lira oldu. Artış öncesi baz alınan refarans ülke İspanya'daki fiyat ise 10,24 Avro'ya yükseldi. Görüldüğü gibi Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğ'de belirtildiği üzere en ucuz referans fiyat seçilerek artış yapıldı.''

Referans fiyatlandırması nasıl yapılıyor?

Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğ doğrultusunda referans fiyat uygulamasında Portekiz, Fransa, İtalya, Yunanistan ve İspanya baz alınıyor.
Bu ülkelerde ilaç fiyatlarında artış ve düşüşler olması halinde yeni düzenlemeye gidilebiliyor.

Son zamanlarda bir çok ilaçla ilgili referans ülkelere paralel fiyat düşüşleri de yapıldı.

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler