YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlık'tan cep telefonu uyarısı
Cep telefonlarının sağlığımız üzerinde etkilerini araştıran Sağlık Bakanlığı hazırladığı raporda vatandaşlara uyarılarda bulundu:
Bakanlık'tan cep telefonu uyarısı
02 Şubat 2011 / 07:07 Güncelleme: 02 Şubat 2011 / 07:49

Telefonları özellikle beyin ve kalpten uzak tutu" Çocuklar gebeler kullanmakullanmasın. Konuşmak yerine mesaj atın...

Sağlık Bakanlığı, cep telefonlarının insan sağlığına etkileri konusunda yapılan çok sayıda araştırmayı göz önünde bulundurarak, hazırladığı araştırmayı tamamladı. Bu kapsamda oluşturduğu "Elektromanyetik Alanların Sağlık Etkilerini Değerlendirme Alt Kurulu'' cep telefonu kullanılması ile ilgili bir rapor hazırlandı.

Cep telefonlarının sağlığa etkisi ile ilgili olarak yurtiçi ve yurt dışındaki tüm araştırmaların değerlendirildiği bilimsel kurulun hazırladığı raporda, cep telefonu kullanımı konusunda halka yönelik önerilere yer verildi. İşte bakanlığın vatandaşlara cep telefonu uyarıları:

Kulaklıkla konuşun

■ Kablolu kulaklık kullanılması telefonun baş bölgesinden uzak tutulmasını sağladığından, cep telefonlarının zararlı etkileri azaltılabiliyor. Kulaklığın olmadığı durumlarda ise hoparlörle konuşun.

■ Gelişmesi devam eden çocuklar ve hamilelerin cep telefonu kullanması sakıncalı.

■ Cep telefonu ile yapılan görüşmelerin mümkün olduğu kadar kısa tutulması önemli. Hatta konuşmak yerine mesaj atmayı tercih edin.

■ Numara çevrildikten sonra hat bağlanıncaya kadar telefonu mutlaka vücuttan i uzak tutun.

■ SAR değeri düşük telefonların tercih edin.

■ Cep telefonları özellikle kalp, beyin, böbrek, karın gibi organlardan mutlaka uzakta tutun.
1 metre uzağa koyun

■ Bebek odaları, yatak odaları ve çocukların yakınında cep telefonunu kesinlikle bulundurmayın.

■ Uyurken cep telefonlarını kesinlikle kapatın. Telefon kapatıl-mayacaksa başucunuzdan en az 1 metre uzağa koyun.

Araç içindeki manyetik alan açık havadan fazla


Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı raporda cep telefonlarının hareketli araçlar içerisinde kullanılması ve taşınması ise önerilmiyor. Buna gerekçe olarak da araç içinde metal çeperlerden içeri yansıyan elektromanyetik alanın şiddeti, yolcuların açık havadakinden daha fazla elektromanyetik dalgaya maruz kalmasına neden olabiliyor. Ayrıca, sürekli değişen baz istasyonları ile iletişime geçmeye çalışan cep telefonu, normalden çok daha fazla elektromanyetik dalga yayabiliyor. (Bugün)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler