YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakanlık tuz ve şekere savaş açtı
Bakanlık tuz ve şekere savaş açtı
14 Mayıs 2013 13:44
Sağlık Bakanlığı şeker ve tuz kullanımının azaltılması, obezitenin önlenmesi ve tansiyonun kontrol altına alınması gibi önlemleri uygulamaya koyacak.

Türkiye'de böbrek hastaların sayısı 7,5 milyona ulaşmasına rağmen farkındalığın son derece düşük olması, Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi.

Bakanlığın hazırlayacağı Böbrek Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programında şeker vetuz kullanımının azaltılması, obezitenin önlenmesi, hareketli yaşamın özendirilmesi ve kan basıncının kontrol altına alınması gibi önlemler yer alacak.

Böbrek hastalıklarının önlenmesi için hazırlanacak kontrol programının detayları, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından düzenlenen çalıştayda ele alındı.

AA muhabirinin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, uzmanlar ve bakanlık yetkililerinin katıldığı çalıştayda, böbrek hastalıklarına neden olan etkenler ve alınacak önlemler masaya yatırıldı.

Eğitim aile ve okuldan başlayacak

Sağlıklı yaşam tarzı konusunda bilinçlendirilmesi hedeflenen halkın öncelikle aşırı tuz ve şeker kullanımının zararları konusunda eğitimi hedefleniyor. Eğitimin aile ve okul temelli yürütülmesinin öngörüldüğü planda, obezite, sigara ve alkol kullanımıyla mücadele de ön planda tutulacak.

Böbrek Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programında yer alacak önceliklerden biri de risk altındaki kişilere yönelik yeni yaklaşımlar benimsenmesi olacak.

6-7 erişkinden biri böbrek hastası

Türk Nefroloji Derneğinin 23 ilde 10 binden fazla kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de böbrek hastalığı görülme oranı yüzde 15,7 civarında. Türkiye'de 7,5 milyon böbrek hastası olduğu anlamına gelen araştırma, her 6-7 erişkinden birinin böbrek hastası olduğunu ortaya koyuyor.

Hasta sayısının bu kadar yüksek olmasına rağmen Türkiye'de böbrek hastalıklarının farkındalığı yüzde 1,6 civarında.

Tuza dikkat

Aşırı tuz tüketimi hem yüksek tansiyon hem de kalp-damar hastalıklarına yol açıyor.
Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğinin çalışmasına göre tuz alımında 6 gramlık artış, sistolik kan basıncını 4-8, diyastolik kan basıncını 2,5-5 "milimetre civa" yükseltiyor.

Buna karşın toplumda tuz tüketimi çok yüksek düzeyde. Derneğin 2008 yılındaki çalışmasında Türkiye'de günlük tuz tüketimi 18 gram, 2012 yılı çalışmasında ise 14,8 gram bulundu. Çalışma, tuzun yüzde 55,5'inin yemek, yüzde 32'sinin ekmek, yüzde 12,5'inin sofradan alındığını ortaya koydu.

 

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler