YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakandan eczacılara son uyarı
"Fiyat farkından dolayı ortaya çıkakacak her türlü zararı ilaç sanayi karşılayacak"
Bakandan eczacılara son uyarı
03 Aralık 2009 / 14:42 Güncelleme: 03 Aralık 2009 / 14:52

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, eczacıların yarın yapacağı kepenk kapatma eylemine sert tepki göstererek, "Eczacılar işallah vatandaşları mağdur etmezler. Mağdur ederlerse sözleşmelerden kaynaklanan hükümler neyse onu uygulayacağız" dedi.  
 

Bakan Dinçer, Sheraton Otel'inde düzenlenen İNTES'in toplantısın öncesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Dinçer, eczacıların ilaç fiyatlarında bir gelişme olduğunda doğacak olan fiyat farkından dolayı zararlarının telafi edilmediği konusunda serzenişte bulunduklarını hatırlatarak, "Bizim yaptığımız mutabakatta ilaç sanayi fiyatlarının düşmesinden kaynaklanan eczacıların zararlarını telafi etme sözü var. Biz, bunu söz olarak değil kendilerinden yazılı olarak aldık. Fiyat farkından dolayı ortaya çıkakacak her türlü zararı ilaç sanayi karşılayacaktır. İlaç sanayinde bizimle sözleşme yapmış olan temsilcilerin imzaları var. Ezcanelerde 18 Eylül 2009 kararnamesi SUT değişikliği dolayısıyla meydana gelecek ilaç stok zararlarının karşılanması hükmü yer almıştır" diye konuştu. Dinçer, bir gazetecinin 'Bugün eczacılarla görüşmeyi düşünüyormusunuz ?' şeklindeki sorusuna "Görüşebiliriz" şeklinde cevap verdi. Dinçer, eczacıları son kez uyararak kepenk kapatmaları halinde sözleşmeyi tek taraflı iptal etmiş olacakları öne sürerek, "Eczacılar işallah vatandaşları mağdur etmezler. Mağdur ederlerse sözleşmelerden kaynaklanan hükümler neyse onu uygulayacağız. Sözleşmeyi tek taraflı iptal etmek zorunda kalırsak fiyat farkından doğan her türlü zararı eczacılar karşılayacaktır. Bugüne kadar yapılan bütün uygulamalarda eczacılarla ilgili fiyat değişikliği olması halinde uygulamayı karardan 45 gün sonra yapıyorduk. Ezcacılara 45 günlük süreyi tanıdık. İki kesim de yürürlüğe girecekken eczacıların talebi üzerine ek süre verdik ve bunu 1 ay daha uzattık. 4 Aralık uzatılmış sürenin son günüdür. Uzatılmış sürenin 217 milyon TL kamuya maliyeti olmuştur. Eczacıların kendi kalanlarından yüzde 1.5 fedakarlık yapmaları halinde herhangi bir sorun olmayacağını düşünüyorum" diye konuştu.  
 

'Onların zararı bizim zararımızdır' diye Bakan Dinçer, eczacıların alınan kararı anlayışla karşılamalarını istedi. Dinçer, eczacıların sözleşmeyi mağdur etmeleri halinde hükümler neyse onu uygulayacağını söyledi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler