YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Müzezzinoğlu'ndan organ bağışı çağrısı
Bakan Müzezzinoğlu'ndan organ bağışı çağrısı
07 Kasım 2014 19:07
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Organ nakillerinde Türkiye, dünya ile yarışacak tıbbi başarıya sahip ama organ bağışında toplumsal duyarlılığa ihtiyacımız var" dedi.

İnegöl ilçesinde, bu yıl 32'ncisi düzenlenen Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'nı (MODEF EXPO 2014) gezen Müezzinoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 58 bin böbrek hastasının organ bağışıyla sağlığına yeniden kavuşmayı beklediğini bildirdi.

Organ bağışının, yaşam mücadelesi veren kişiler için asla duyarsız kalınmaması gereken bir konu olduğunu belirten Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Karaciğer, kalp ve akciğer bağışlarına ciddi düzeyde ihtiyacı olan insanlarımız var. Bir gün biz de bu ihtiyaç bekleyenlerden biri olabiliriz. O nedenle gerek kan bağışı gerek ilik bağışı gerekse organ bağışında çok duyarlı olmamız gerekiyor. Organ nakillerinde Türkiye, dünya ile yarışacak tıbbi başarıya sahip ama organ bağışında toplumsal duyarlılığa ihtiyacımız var. 'Ölümden ömür çıkartabilmek' diye bir cümle söylüyorum. Neticede hepimiz bir gün öleceğiz ama ölümden sonraki yaşamımızda geride kalanlara bir zenginlik bırakmak istiyorsak, arkamızdan hayır dua gelmesini istiyorsak, mutlaka organlarımızı bağışlamada duyarlı olmalıyız. Çünkü neticede toprak olup gideceğiz."

- "Uyuşturucuyu terör gibi görüyoruz"

Müezzinoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla 28 Kasım'da uyuşturucuyla mücadele konusunda bir şura gerçekleştireceklerini anlattı.

Sağlık Bakanlığı koordinatörlüğünde, 8 bakanlık, Yeşilay Cemiyeti ve sivil toplum örgütleriyle çok güçlü bir eylem planı hazırladıklarını dile getiren Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"İnşallah şuradaki son değerlendirmeleri yaptıktan sonra uygulamalara çok hızlı bir şekilde başlayacağız. Bu anlamda Sayın Başbakanımızın söylediği tarif; uyuşturucuyu terör gibi görüyoruz ve uyuşturucu satıcılarına 'uyuşturucu teröristi' cümlesini, kelimesini kullanıyoruz. Cezai müeyyideleriyle tıbbi anlamda buna muhatap olmuş insanlarımız ve gençlerimizle çok daha iyi iletişim kurarak, o yanlışa müptela olmadan kurtarabileceğimiz dünya kadar gencimiz var. Müptela olmuş insanlarımızı da iyi tedavi ederek oradan kurtarmak için çok yönlü tedbirleri alıyoruz. İnşallah çok daha geliştirerek devam edeceğiz."

- İhracata mobilya sektörünün katkısı

MODEF EXPO 2014'e de değinen Müezzinoğlu, bu fuarı önemsediklerini belirtti.

İnegöl'ün özellikle mobilya sektöründe marka değeri güçlü bir yer olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, mobilya denince akıllara bu ilçenin geldiğini söyledi.

Müezzinoğlu, İnegöl'ün mobilyacılıkta ülke sınırlarını aşıp dünya çapında bir merkez haline geldiğine dikkati çekerek, "Gerçekten dünyaya bu anlamda Türk milletinin tasarım zevkini, gücünü yansıtan mobilyaları görüyoruz. Güçlü bir altyapı var. Zaten İnegöl, 100 yılı aşkın süredir bu anlamda güçlü bir merkez. Ülke tüketiminin üçte biri buradan sağlanıyor. Dünya pazarlarına güçlü bir açılım var" ifadesini kullandı.

Mobilyacılığın, Davutoğlu'nun gelecek dönemle ilgili ekonomik değerlendirmelerinde ihracatta öncü sektörlerden olduğunu bildiren Müezzinoğlu, fuar organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler