YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağırsakları dışarıda olan bebeğin mucizevi kurtuluşu
Bağırsakları dışarıda olan bebeğin mucizevi kurtuluşu
30 Temmuz 2016 08:45
İngiltere'de ack Hearne isimli minik bebek, bağırsakları ve idrar kesesi karnının dışına dünyaya geldi. İlginç bir yöntemle enfeksiyon kapması önlenen minik bebek sağlığına kavuşturuldu.

Daily Mail'in haberine göre Jack Hearne isimli minik bebek, karın duvarının doğuştan yarık olması ve anne karnında oluşamaması sebebiyle bağırsakları ve idrar kesesi dışarıda dünyaya geldi.
Bağırsakları dışarıda doğan bebeği streç film kurtardı

Doktorlar minik Jack'in enfeksiyon kapmasını engellemek için oldukça ilginç bir yönteme başvurdu ve Jack'i streç filmle sardı.

Doğaz doğmaz sarılan bebek 4 ay aradan sonra şuan ailesiyle birlikte evde ve oldukça sağlıklı.
 
Hamileliğinin 20.  haftasında bu sorunun olduğunu öğrenen anne ne yaşayacağını bilmediği için çok zorlu bir süreç geçirmiş. Ancak doğumda doktorların pratik ve etkili çözümü sayesinde Jack enfeksiyon kapmaktan korunmuş ve tamamen iyileşmiş.

Gastroşizis nedir?

Gastroşizis, bir çeşit karın duvarı sorunudur ve bebek ana rahmindeyken bağırsaklarının karın içinde gelişmemesinden kaynaklanır.

Bağırsakları dışarıda doğan bebeği streç film kurtardı

Hamileliğin ilk aylarında bağırsaklar göbek bağında gelişir. Haftalar sonra ise bebeğin karnına yerleşir. Gastroşizis söz konusu olduğunda karın duvarı tamamen oluşamaz. Bu sebeple karın içine yerleşmesi gereken bağırsaklar dışarıda gelişmeye devam eder.

Yalnızca İngiltere'de yılda 3000 bebekte 1 görülen bu soruna karşı hızla aksiyon alınmalıdır.

Doğumdan hemen sonra bebek hemen sarılacak sıvı ve ısı kaybı önlenir. Bebeğin durumu stabilize olduğunda bağırsaklar karın içine yerleştirilir ve karın kapatılır.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler