YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Azaltarak bırakmayın!"
Sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiye: Azaltarak bırakmayın...
"Azaltarak bırakmayın!"
18 Ağustos 2011 / 14:40 Güncelleme: 18 Ağustos 2011 / 14:41

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Yekta Gürlertop, ''Sigarayı azaltarak bırakmak kesinlikle yanlış bir uygulama, bu meseleyi kökten halletmek gerekir'' dedi.

Gürlertop, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin Başhekimlik salonundaki toplantıda yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığının sigara konusunda çok güzel çalışmaları olduğunu söyledi.

Gürlertop, şöyle konuştu:

''Kalp damar problemleri ve kalp hastalıkları belli bir yaşa geldiğimizde mutlaka karşımıza çıkacaktır. 'Tıp Dünyası' olarak amacımız bunu mümkün olduğunca geciktirmek. Hepimizin amacı sağlıklı yaşlanmak. Kalp sağlığı konusunda hayatımızda değiştirebileceğimiz en önemli şey sigaradır. Çünkü şeker hastalığımızı çok değiştiremiyoruz, kolesterolümüzle çok oynayamıyoruz, yaşımızı değiştiremiyoruz ama sigarayı bırakabiliriz. Sigara kesinlikle kalbimizin düşmanı, bırakmalıyız. Bir iki tane içiyorum az içiyorum veya azaltarak bırakıyorum uygulamaları son derece yanlıştır. Sağlık Bakanlığının bu konuda çok güzel çalışmaları var. Sigarayı azaltarak bırakmak kesinlikle yanlış bir uygulama, bu meseleyi kökten halletmek gerekir. Kalp ve damar sağlığımızı korumak istiyorsak dikkat etmemiz gereken en önemli husus sigara içmemektir.''

Gürlertop, sigara içmemenin yanı sıra kalbi korumak için tansiyonu, şeker hastalığını, kolesterolü iyi kontrol etmekle birlikte kilo almamak, spor yapmak ve sağlıklı beslenmek gerektiğini bildirdi. (AA)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler