YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ayak ağrısı değil, ayakkabı ağrısı var"
"Ayak ağrısı değil, ayakkabı ağrısı var"
08 Haziran 2013 11:48
Özel Avrupa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Altuner, "Ayak ağrısı diye bilinen ağrıların temeli, yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanır. Bana göre ayak ağrısı değil, ayakkabı ağrısı var" dedi.

Op. Dr. Mustafa Altuner, günümüzde sık karşılaşılan problemlerden biri olan ayak ağrılarının, iş dolayısıyla uzun süre ayakta kalmaya ve artan obeziteye bağlı olduğuna dikkat çekti.

Ayak ağrılarının temelinde kemik olduğu düşüncesinin yanlış olduğunu söyleyen Altuner, "Hastalar 'topuğum ağrıyor şikayetiyle geliyor. Her şeyin kemikten kaynaklandığını zannediyorlar. Oysa ayaktaki ağrıların asıl sebebi kemik değil, topuktaki yay yastıklarındaki ezilmeye bağlı inflamasyon. Bunlar kemikle alakası olmayan hastalıklar. Hastalarımız yaşam şekillerini değiştirip önerilerimize uyduktan sonra ağrılardaki azalmayı görüyorlar" ifadelerini kullandı.

"Ayak ağrısı eşittir bana göre ayakkabı ağrısı" diyen Altuner, yapılması gerekenleri ise şöyle belirtti:

"Ayak ağrılarının temelinde yanlış ayakkabı seçimi vardır. Hastalar sigarayı az içecek, harcamalarından kısacak ve en iyi ayakkabıyı alacaklar. Çünkü gün boyu ayakkabıyla geziyoruz. Ayağı yormayacak, ortopedik ayakkabı seçilmesi şikayetlerin de azalmasına neden olacaktır. Akşam eve gidildiğinde ayaklar dinlendirilmeli, altına yastık konulmalı, küçük egzersizlerle ayaklar rahatlatılmalı ve buz koyulmalı" şeklinde konuştu.

 

İHA

Etiketler:
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler