YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ATO'nun iddiası doğru mu?
Cumartesi günü Başkent'i teslim alan şiddetli yağmurda Ankara Atatürk Hastanesi sele teslim olunca hastane yönetimi tahliye kararı almıştı. Kanal a kameralarının görüntülediği o baskında 2 hastanın yaşamını yitirdiği iddia ediliyor
ATO'nun iddiası doğru mu?
21 Ekim 2010 / 16:51 Güncelleme: 21 Ekim 2010 / 16:53

Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Bayazıt İlhan, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 16 Ekim Cumartesi günü meydana gelen su baskını sırasında iki hastanın yaşamını yitirdiğini, kaybedilen bir hastanın ise yoğun çabalarla geri döndürüldüğünü ileri sürdü.

ATO Başkanı İlhan, hastanenin yoğun bakımında yatan 38 hastanın bir kısmının diğer hastanelere taşındığını, bir kısmının ise diğer servislere alındığını ifade ederek, ''Su baskını sırasında iki hasta yaşamını yitirdi, kaybedilen bir hasta da yoğun çabalarla geri döndürüldü. Onkoloji Hastanesine sevk edilen bir lösemi hastası ise daha sonra hayatını kaybetti'' diye konuştu.

Konuyla ilgili Ankara İl Sağlık Müdürlüğüne başvuruda bulunduklarını, ancak henüz yanıt alamadıklarını kaydeden İlhan, ''Bu hastanede 2008'de ve geçen Mayısta da su baskınları olmasına rağmen bir önlem alınmamış. Bunun sorumluları açıklanmalı ve haklarında gereken işlem yapılmalıdır'' dedi.

ATO Genel Sekreteri Selçuk Atalay da, enerji santralinin bulunduğu bölümde suların 57 santimetreye ulaşması nedeniyle jeneratörün bile kısa devre olması tehlikesinin yaşandığını savundu.

''Ölümlerin başka nedenlerden kaynaklandığı'' açıklamalarını hatırlatan Atalay, bunun kanıtlanması gerektiğini söyledi.

Bu gelişmelerin taşeronlaşmanın sonucu olduğunu savunarak, bu kadar gelişmiş bir hastanede bile bu tür olayların yaşanmasının herkesi tedirgin ettiğini ifade eden Atalay, ''Hastanede ameliyathaneler ve yoğun bakım cumartesi gününden beri kapalı. Sağlık Bakanlığı inceleme başlatmalı ve sorumlular hakkında işlemler yapılmalıdır'' görüşünü dile getirdi.


LÖSEMİ HASTASININ VEFATI


Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi hematoloji servisinde tedavi gören ve su baskınının yaşandığı gün sevk edildiği Onkoloji Hastanesinde yaşamını yitiren 26 yaşındaki lösemi hastası Yunus Emre Yücel'in babası Ömer Yücel, yoğun bakıma alınması gereken oğlunun zamanında müdahale edilmediği için hayatını kaybettiğini öne sürdü. AA

İŞTE KANAL A'NIN GÖRÜNTÜLEDİĞİ BAŞKENT'E YAKIŞMAYAN O GÖRÜNTÜLER

 

HASTANEYİ SU BASTI TIKLAYIN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler