YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ateşe benzin dökmek gibi'
'Ateşe benzin dökmek gibi'
17 Ekim 2012 11:58
Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Akkoç uyardı: İltihaplı romatizmada sıcak uygulaması, ateşe benzin dökmek gibi.

Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurullah Akkoç, iltihaplı romatizma olarak bilinen romatoid artritli hastalardan bazılarının hastalığa iyi geleceği düşüncesiyle kaplıcaya gittiklerini ya da kuma gömüldüklerini belirterek, ''Romatoid artritli hastalara kuma gömülmelerini tavsiye etmiyoruz. İltihabı ateş gibi düşünün. İltihaplı alana sıcak uygulaması, ateşe benzin dökmek gibi bir şey'' dedi.

Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek beldesinde düzenlenen 13. Ulusal Romatoloji Kongresi'ne katılan Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurullah Akkoç, yaptığı açıklamada, halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen romatoid artritin el ve ayak eklemlerini tutarak hastaların yaşamını zorlaştırdığını kaydetti.

Türkiye'de her bin kişiden 4'ünde bu hastalığa rastlandığını belirten Akkoç, hastalığın 30-50 yaş grubunda daha çok kadınlarda görüldüğünü ifade etti. Hastalığın eklemleri tutması nedeniyle günlük yaşamı olumsuz etkilediğini anlatan Prof. Dr. Akkoç, romatoid artritin sadece hastaları değil, yakınlarını da olumsuz etkilediğini söyledi.

Prof. Dr. Nurullah Akkoç, Türkiye'deki yaklaşık 160 bin romatoid artrit hastasına karşılık 180 kadar romatolog bulunduğuna işaret ederek, ''Türkiye'de çok acil romatolog ihtiyacımız var. Birçok bölgede romatolog bulunmuyor. Türkiye'deki romatolog sayısı, Avrupa ortalamasının 10'da biri kadar. Sağlık otoritelerine düşen, bu sayıyı hızlıca artırmak'' dedi. aa

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler