YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Astımı olanlar buhar makinalarına dikkat etsin!
Astımı olanlar buhar makinalarına dikkat etsin!
27 Ocak 2016 18:22
Ortamdaki nem oranını artırmak için kullanılan buhar makineleri, astıma yatkınlığı olan çocuklarda risk oluşturuyor. Ailelerin hangi durumlarda buhar kullanmaları gerektiğini anlatan Alerji Uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı dikkat edilmesi gerekenleri anla

Alerji Uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı, ortamdaki nem oranını artırmak için kullanılan buhar makinelerinin astıma yatkınlığı olan çocuklarda risk oluşturduğunu belirterek, “Buhar makinesini çocukluk çağında lütfen kullanmayalım. 10 çocuktan birinin akciğerinde hırıltı var. Eğer ses teli iltihabı larenjit değilse, çocuğunuzun nefes borusunda sıkışıklığa neden olursunuz” dedi.

Ailelerin hangi durumlarda buhar kullanmaları gerektiğini anlatan Bostancı, şöyle devam etti: “Çocuklarda ses teli iltihabı durumlarında kullanılabilir. Özellikle kış aylarında mevsimsel virüsler artış gösteriyor. Larenjit en sık gördüğümüz rahatsızlık. Bununla beraber alt solunum yolu enfeksiyonları oluşuyor, bu enfeksiyonlar da astımı tetikleyebilir. Astımı olabilecek bir çocuğa buhar makinesi yaparak rahatlatmaya çalışırsanız çocuğunuzu sıkıştırırsınız. Buhar makinesi soluk borusunu da tahriş ediyor. Buhar makinesini çocukluk çağında lütfen kullanmayalım. 10 çocuktan birinin akciğerinde hırıltı var. Öksürüğe yatkınlar. O yüzden üst solunum yolu sırasında sadece izole ses teli iltihabı larenjit değilse çocuğunuzun nefes borusunda sıkışıklığa neden olursunuz.” 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler