YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aspirin kansere savaş açıyor
Aspirin kansere savaş açıyor
17 Ağustos 2016 17:28
Bilimsel araştırmalar düzenli aspirin kullanımının başta bağırsak olmak üzere pek çok kanser türünü önlemede ve tedavide etkili olduğunu gösterdi. Fakat Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Canfeza Sezgin, aspirine karşı kanamaya sebep olabileceğini söyleyerek uyarı

Kanserle mücadelede aspirinin sağladığı yararlara ilişkin kanıtlara bir yenisi eklendi. Aspirinin başta bağırsak olmak üzere pek çok kanser türünü engellemede ve tedavide etkili olduğu ortaya çıktı. Fakat Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Canfeza Sezgin, aspirine karşı kanamaya sebep olabileceğini söyleyerek uyarıda bulundu.

Bilimsel araştırmalar düzenli aspirin kullanımının başta bağırsak olmak üzere pek çok kanser türünü önlemede ve tedavide etkili olduğunu gösterdi. Geçtiğimiz günlerde PLoS One isimli bilimsel dergide yayımlanan bir makalekanser tedavisinde asetil salisilik asitin (ASA) yararını bir kez daha gösterdi. Takvim'in haberine göre; çalışmada, düşük dozda ASA alınması hem kansere yakalanma riskini düşürdüğü hem de kansere bağlı ölüm riskini ortalama yüzde 20 azalttığı görüldü. Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Canfeza Sezgin de aspirinin kanserle savaştaki rolüne dikkat çekti. Ancak düzenli aspirin kullanımının bazı kişilerde kanamaya sebep olabileceği konusunda uyardı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler