YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aspirin kanser hastalıklarına çözüm oluyor!
Aspirin kanser hastalıklarına çözüm oluyor!
29 Eylül 2015 08:39
Aspirinin bir faydası daha ortaya çıktı. Hollanda'da yapılan bir araştırmaya göre aspirin mide - bağırsak kanseri hastalarının ömrünü iki kat uzatabiliyor.

14 bin kişinin katıldığı Leiden Üniversitesi'nin araştırmasında mide - bağırsak kanseri hastalarında aspirinin etkisi incelendi. Araştırmada, her gün düzenli aspirin kullanımının hastaların ömrünü iki kat uzatabileceği tespit edildi.

Düzenli aspirin kullanımının bağırsak kanserini önleme ihtimali olduğu zaten önceki araştırmalardan biliniyordu.

Hollanda kaynaklı araştırmadan sonra şimdi, hastalardan tümör örnekleri alınacak ve aspirin tedavisinin hangi tümörler üzerinde etkili olduğuna bakılacak. Aspirinin faydaları Baş ağrısına da iyi gelir diş ağrısına da.

Bildiğiniz gibi, yüzyılın en önemli icadı fermuar. Bir de Aspirin. Gün geçmiyor ki Aspirinin bir iyiliğini daha duymayalım, nelere iyi gelmiyor ki; kalp krizini önlemeden tutun da kanser tedavisindeki faydaları'na kadar her gün bir şey daha duyuyoruz hakkında. Acaba bir Aspirin kutusuna bakmak da bize iyi gelir mi?

Eski eczane şişelerini anımsatan kutusuyla, Aspirinin ilk halini görmek isteyenler için, çarpıcı bir kapak, hem kim bilir belki sadece bakmak bile bir şeyleri iyileştirir, yarın gazetede şöyle bir haber duyarsanız şaşırmayın: "Günde iki kez üçer dakika Aspirin kutusuna bakmak şaşı gözleri düzeltiyor."

Mucize ilaç Aspirinin, hamilelikte görülen, anne ve bebeklerde ciddi hasarlara ve ölümlere neden olan yüksek tansiyonu önlediği de saptandı. Düşük doz Aspirin kullanımı ile bunun sağlandığı belirlendi. Aspirinin bu özelliğini, 19 ülkeden 9 bin 364 kadın üzerinde yaptığı bir araştırma ile kanıtlayan İspanyol Prof. Dr. Roman Hermida, Aspirinin 1998 genç Araştırmacılar Bilimsel çalışma ödülü'nü kazandı.

Amerikalı Dr. Paul Schwenger de ‘Aspirinin olası kolon kanserini engelleyici etkisi' konulu araştırması ile ödülün ikinci ortağı oldu. Aspirinin 1998 Bilimsel Araştırma Ödülü'nü, İtalyan farmakolog Prof. Dr. Carlo Patrona kazandı. 30 yıldan beri Aspirin üzerinde çalışan Prof. Dr. Patrona, düşük doz Aspirinin, yüksek doz kadar etkili olduğunu saptadı.

Prof. Dr. Patrona, 30 yıldır sürdürdüğü Aspirin çalışmaları ve özellikle, Aspirinin, prostoglandin metabolizması ve kardiyo vasküler sistemini korumadaki temel araştırmaları ile tanınıyor. Ünlü İtalyan Prof. Dr. Patrona, 1998 yılı Aspirin Bilimsel Çalışma Ödül'ünü, 'Selektif Cox İnhibasyonu'nun Klinik Uygulamaları' konulu araştırması ile kazandı.

Üç bilim adamının kazandığı ödüller, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, dünyanın çeşitli ülkelerinden 90 bilim adamı ve gazetecinin katıldığı törenle verildi. Aspirinin faydalarıAspirin şekere de yararlı ABD'nin Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, yüksek dozda aspirin alınması durumunda, ensülin salgısının arttığını ortaya çıkardı. Bilim adamları, bu buluştan yola çıkarak geliştirilecek yöntemlerin şeker hastaları için umut olabileceğini belirtiyorlar. Neredeyse her derde deva olarak kabul edilen aspirinin şeker hastalığının tedavisinde de etkili olduğu ortaya çıktı.

Harvard Üniversitesi'nden bir grup bilim adamının yaptığı araştırmaya göre, yüksek miktarda aspirin verilen farelerde ensülin salgısının arttığı tesbit edildi. Bilim adamları, ensülin salgısındaki artışın,şeker hastalığı tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri olduğunu söylediler. Konuya ilişkin olarak Science Dergisi'nde yer alan makalede, buna rağmen şeker hastalığının sadece aspirin'le tedavisinin mümkün olmadığı belirtildi.

Bunun için çok yüksek dozda aspirin alınması gerektiğini kaydeden bilim adamları, bunun başka sakıncalar doğurabileceğine dikkat çektiler. Bununla birlikte, bu buluştan hareket edilerek yeni yöntemler geliştirmek mümkün olabilecek. Daha önce de aspirin konusunda yaptıkları araştırmalarla dikkat çeken Harvardlı bilim adamları, fazla miktarda alınan aspirinin YKK-Beta adı verilen enzimin salgılanmasında etkili olduğunu ortaya çıkardılar. Bu ise ensülin salgısının yani pankreas hormonunun artışı anlamına geliyor.

Bilindiği gibi, şeker hastalığı, ensülinin yeterince salgılanmaması yüzünden ortaya çıkıyor. Aspirinin faydaları saymakla bitmiyor 1899 yılında ünlü Bayer firması tarafından patenti alınıp üretilen aspirinin bugüne kadar pekçok rahatsızlığa iyi geldiği belirlendi.

İşte en önemlileri:

KALP

Lokman Hekim'in ilacına benzetilen aspirin, bugün kalp hastalıklarının tedavisinde koruyucu amaçlı olarak kullanlıyor. Uzmanlar, kalbi korumak için düzenli olarak her gün bir aspirin alınmasını öneriyorlar.

KÖRLÜK

Aspirinin şeker hastalarında körlüğü önlediği saptandı. ABD'li uzmanlar, aspirini bu nedenle şeker hastalarına öneriyorlar.

PROSTAT

Prostat kanserinin önlenmesinde aspirinin etkili olabileceği geçtiğimiz yıl bilim adamlarınca belirlendi. Aspirin, prostat kanserinin yayılmasını önlüyor.

FELÇ

Oxford Üniversitesi'nde 40 bin felçli hasta üzerinde bir araştırma yapıldı. Aspirinin felcin tekrarlamasını üçte bir oranında önlediği ortaya çıktı.

TANSİYON

Aspirin, yüksek tansiyonu önleyen en önemli ilaçlardan. Aspirinin hamilelikte görülen ve anneyle bebek ölümlerine neden olan yüksek tansiyonu önlediği de biliniyor.

BAĞIRSAK

Aspirinin bağırsak kanserinin bir türünü önleyebildiği de bugün bilim adamlarınca kanıtlandı.

BAŞ AĞRISI

Aspirinin eskiden beri bilinen en önemli bözelliği, başta baş olmak üzere vücuttaki birçok organda görülen ağrılara iyi gelmesi.

 // mustafa
Aspirinin yan etkilereni yazmadiniz mesela bende allerjik turu bir hastalik yapiyor bir hafta yataklara dusuyorum doktorlar ne tur bir allerjik turu oldugunu bulamadilar...
29 Eylül 2015 09:54
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler