YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşırı kilolarından kurtularak..
Aşırı kilolarından kurtularak..
13 Aralık 2015 04:53
Obezite ve aşırı kilolar insanların en büyük sorunlarının başında gelmeye devam ediyor. İnsanların görünüşlerine ve sağlıklarına önem vermesiyle birlikte günümüzde kilolara daha da dikkat edilir hale geldi.

Aşırı kiloları nedeniyle hayalleri yarım kalan 21 yaşındaki iki genç kız, tüp mide ameliyatıyla zayıflayıp hayallerine kavuştu. 117'den 61 kiloya düşen Arkeoloji öğrencisi Göksu Doğan, 'Kazılara katılman için kilo vermen gerekiyor' diyen hocalarına inat zayıfladı. 7 ayda 40 kilo veren Beşiktaş fanatiği Tarih Bölümü öğrencisi Damla Turgut ise Beşiktaş maçlarında çok sevdiği formasını giyebilmenin gururunu yaşıyor. Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğrencisi Göksu Doğan, hayatının baharında 117 kiloya ulaştı. Aşırı kiloları nedeniyle okulunda kazılara gidemeyen Doğan, zayıflamak için her yolu denedi ancak başaramadı. Geçtiğimiz sene İzmir Özel Gazi Hastanesi Obezite Cerrahi Birimi Sorumlusu Doç. Dr. Serdar Kaçar ile tanışan Doğan, "Ameliyat olmaya karar vermek 6 ayımı aldı. Ameliyattan sonra müthiş bir değişim yaşadım. Eskiden alışverişe çıkmak istemezdim, şu anda ise her şeyi yaparken daha mutlu hissediyorum" dedi. 


'Formaya girebileceğim' 

Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi Damla Turgut ise, insanların aşırı kilolarıyla dalga geçmesinden rahatsızlık duyduğunu söyleyerek, "Aşırı kilolarım yüzünden nefes bile alamıyordum, şeker ve tansiyon riskim de çok yüksekti. 107 kiloyla ameliyata girdim. 7 ayda 40 kilo verdim. Kilolarım yüzünden istediğim Beşiktaş formasını giyemiyordum. Şimdi dilediğim formayı giyebiliyorum" dedi. Göksu ve Damla'nın ameliyatını gerçekleştiren Doç. Dr. Kaçar ise, ameliyat sonrasında uzmanların verdiği programa göre hareket edilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Obezite cerrahisinden sonra hastalarımız önerilerimize uymakta zorlanıyorlar. Cansu'nun da Damla'nın da ideal kilolarına ulaşmaları için 7-8 kiloları daha var. Hastalarımıza kilo vermeye başladıklarında, 'Ye artık, bak çirkinleştin, yemezsen olmaz' gibi tepkiler geliyor. Bunu yapmamaları için aileleri ameliyattan önce bilgilendiriyoruz" diye konuştu. 

YENİ ASIR

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler