YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Aşı"nın eli kulağında
"Aşı"nın eli kulağında
16 Ekim 2009 20:27
500 bin dozluk ilk parti teslimatının Pazartesi günü yapılacağı ve ilk olarak sağlık personeli ile hacı adaylarının aşılanacağı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi aşısının ilk teslimatının pazartesi günü yapılacağını açıkladı. 500 bin dozluk ilk parti aşı sağlık çalışanları ve hacı adaylarına yapılacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, Sağlık Bakanlığı Pandemi İzleme Bilim Kurulu üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, Kurul'un bugün yaptığı toplantıda aldığı kararları açıkladı.

Buzgan, aşının 6 ay - 9 yaş grubundaki çocuklara iki doz, yetişkinlere ise tek doz uygulanacağını belirtti.

Aşının sağlık personeli ile öğrencilere yerinde yapılacağını belirten Buzgan, diğer riskli grupların sağlık kuruluşlarına çağrılacağını söyledi.

Aşıyla ilgili spekülatif haberleri de eleştiren Buzgan, "İnsanlar aşılamayı reddedip çocuklarını aşılatmazsa ve ölümler yaşanırsa bu iddiaları ortaya atanlar sorumluluğu yüklenecek mi?" diye sordu.

SAĞLIK PERSONELİ VE HACI ADAYLARI
Basın toplantısının son bölümünde gazetecilerin soruları yanıtlanırken, Buzgan’a, 'Aşının öncelikle kimlere yapılacağı' soruldu. Buzgan da cevap olarak, sağlık personelinin öncelikli olacağını, hacı adaylarının da aşılanacağını kaydetti.

Buzgan ayrıca, coğrafi bölgelerin durumları da göz önüne alınarak bir planlama yapılabileceğini ve gelişen duruma göre esnek bir program uygulayacaklarını vurguladı.
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler