YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşılar hayat kurtarıyor
Aşılar hayat kurtarıyor
10 Kasım 2015 07:24
Hastalığa yakalanmamak için tedbir amacıyla yapılan aşılar, her yıl 25 milyon insanın hayatını kurtarıyor. Aşı uygulamasıyla ölümcül olabilen birçok hastalık engellenebiliyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı uygulamasıyla ölümcül olabilen birçok hastalığın engellenebildiğini belirtti.

Aşı olmadan, hastalıkları ortadan kaldırmanın mümkün olmadığının altını çizen Ceyhan, bu sayede başta çiçek olmak üzere, çocuk felci ve kızamık hastalıklarının bitme noktasına geldiğine dikkati çekti.

Çocukluk çağında şu an için 13 aşının rutin takvimde yer aldığını ve erişkinlerde de dönemsel aşıların yapıldığını anımsatan Ceyhan, "Aşılama ile Türkiye'de her yıl 14 bin ölümün önüne geçiliyor. Dünyada her yıl 25 milyon kişi aşılar sayesinde hayata tutunuyor" dedi.

Ceyhan, zorunlu yapılması gereken ve devlet tarafından geri ödeme kapsamında bulunan aşı çeşitliliğinde Türkiye'nin bölgesindeki ülkeler içinde ilk sıralarda yer aldığını vurguladı.

"Bu ölümler, yaklaşık 550 milyon liralık aşı maliyeti ile önlenebiliyor"

Türkiye'de Ulusal Aşı Programı'nda yer alan aşıların yapılmaması durumunda, bu aşılarla önlenebilen hastalıklara yakalanacak kişi sayısının yıllık 3 milyon 19 bin 176 olduğunu yaptıkları araştırmayla ortaya koyduklarını anlatan Ceyhan, aşılama olmaması halinde yılda ortalama difteriden bin 55, hepatit A'dan 5, hepatit B'den 3 bin 348, kızamıktan 832, kabakulaktan 18, boğmacadan bin 255, çocuk felcinden 2, kızamıkçıktan 189, tüberkülozdan 390, tetanostan 91, suçiçeğinden 24, pnömokok menenjitinden 227, zatürreden 6 bin 806 olmak üzere toplam 14 bin 296 kişinin bugün hayatta olmayabileceğini kaydetti.

Ceyhan, hesaplamalara göre, önceki yıllarda aşılama yapılmamış olsaydı, hastalıkların Türkiye'ye maliyetinin doğrudan 15,6 milyar lira, dolaylı olarak da 7,4 milyar lira olacağını, bu ölümlerin, yaklaşık 550 milyon liralık aşı maliyeti ile önlenebildiğini sözlerine ekledi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler