YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşıdan sonra mı öldü?
"Ölüm sebebi domuz gribi aşısı değil"
Aşıdan sonra mı öldü?
05 Aralık 2009 / 23:03 Güncelleme: 05 Aralık 2009 / 23:03

Sağlık Bakanlığı, "Adana'da bir kişinin domuz gribi aşısı yaptırdıktan 12 sonra öldüğü" iddialarıyla ilgili, "Otopsideki ilk bulgulara göre ölüm sebebinin aşı olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmamış olmakla beraber kesin raporun beklendiğini" bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, "Adana'da bir vatandaşın pandemik grip aşısı yaptırdıktan sonra öldüğü" yönündeki haberler üzerine yazılı açıklama yaptı.

Vefat eden vatandaşın 20 Kasımdaki aşı uygulamasından 12 gün sonra evinde fenalaştığı ve olay yerinde hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, "Ölüm nedenini belirlemek amacıyla kişiye Adli Tıp Kurumu tarafından otopsi yapılmıştır. Otopsideki ilk bulgulara göre ölüm sebebinin aşı olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmamış olmakla beraber kesin rapor beklenmektedir" denildi.

Dünyadaki aşı uygulamaları ve sonuçlarının Bakanlık tarafından yakından izlendiği, şimdiye kadar pandemik grip aşısı sonrası meydana geldiği iddia edilen ölüm vakalarının aşıyla ilişkisi konusunda herhangi bir delil bulunmadığı kaydedilerek, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da "Şimdiye kadar pandemik grip aşısının dünyada 65 milyon kişide güvenle kullanıldığı ve bildirilen aşı sonrası ölümlerin aşıyla doğrudan bir nedensel ilişkisinin olmadığı"nın açıklandığı bildirildi.

Ülkede de aşıların yan etkilerinin, 2004 yılından bu yana, Aşı Sonrası İstenmeyen Etki İzleme Sistemi (ASİE) ile yakından izlendiği, aşı sonrası ortaya çıkan istenmeyen etkilerin, alanındaki uzman akademisyenlerden oluşan bir bilimsel komisyon (Ulusal ASİE Danışma Kurulu) tarafından vaka bazında değerlendirildiği vurgulanarak, "Bugüne kadar ülkemizde de pandemik grip aşısının neden olduğu hayatı tehdit eden herhangi bir olumsuz yan etki belirlenmemiştir. Aşıdan 12 gün sonra akut olarak gelişen bir vefat olayını aşı ile ilişkilendiren herhangi bir bilimsel veri mevcut değildir" ifadesine yer verildi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler