YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Araç kullananlar mutlaka okuyun
Araç kullananlar mutlaka okuyun
10 Mayıs 2010 09:26
Bilim adamları tarafından bin 50 kişi üzerinde yapılan araştırmada aşırı araç kullananlarda cilt kanseri riskinin daha yüksek olduğu belirtildi.

Bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, çok fazla araba kullanmanın cilt kanseri riskini artırabileceği belirtiliyor.

The Journal of the American Academy of Dermatology dergisinde yayınlanan ve Saint Louis Üniversitesi Tıp Okulu'nda yatan yaklaşık bin 50 hasta arasında, yüzde oluşan cilt kanserinin daha çok sol tarafta oluştuğu belirlendi. Araştırmacılar, bunun araç kullanırken yüzün sol yanının güneşe maruz kalmasından kaynaklandığını belirttiler.

Bunun da ötesinde, bulguların erkekler için çok önemli olduğu kaydedildi.

Güneşe maruz kalmanın birikmiş etkisinin yıllar geçtikçe ortaya çıkacağını ifade eden araştırmacılar, sürücülerin güneşe maruz kaldıkları miktarın farkında olmaları gerektiğini söylediler. Profesyonel sürücülerin eldiven, gözlük gibi uygun güvenlik ekipmanları kullandığını söyleyen araştırmacılar, bu listeye güneş kremlerinin de eklenmesi ve koruyucu olarak sürülmesi gerektiğini açıkladılar.
Zaman

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler