YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antidepresan kullanan hamilelere önemli uyarı
Antidepresan kullanan hamilelere önemli uyarı
11 Temmuz 2015 14:35
Depresyon tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçların hamilelerde büyük yan etkisi olduğu belirtildi. Antidepresan kullanan hamilelerin çocuk düşürme tehlikeleri oldukça yüksek...

Kadınların hamilelikleri esnasında antidepresan ilaçları alması hem bebek hem de kullanan kadınlar için oldukça riskli. Yapılan bir araştırmaya göre, bu durum kadının düşük yapma riski, bebeğin kalp ve beyninde sorun olma riski artıyor.

Araştırmayı yapan İngiliz uzmanlar, hamile kadınların antidepresan ilaçları almasının çocuğun düşme riskini ve bebeğin sorunlu doğma riskini artırdığı iddiasında da bulunuyor.

Aynı araştırmaya göre, hamilelik boyunca antidepresan ilaç kullanan kadınlarda bebeğin düşük olasılığı yaklaşık 3 katına çıkıyor.

Uzmanlar, antidepresan haplarının bebeğin kalbinde, beyninde ve kafatası şeklinde kalıcı sorunlar yaratabileceği uyarısını da sözlerine ekliyor.

Ntv'nin haberine göre 2004 yılından bu yana antidepresan kullanan kişi sayısının 2 katına çıktığının altını çizen uzmanlar, Sadece 2014 yılında 8 milyon kişinin antidepresan ilacı reçetesi aldığını belirtiyor.

Depresyonun bazı durumlarda ölüm riskine dahi neden olabileceğini belirten ekip, antidepresan ilacının dozunu azaltarak bırakılması gerektiğini vurguluyor.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler