YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antibiyotiğe karşı direncin artması endişelendiriyor
Antibiyotiğe karşı direncin artması endişelendiriyor
18 Ekim 2015 08:00
Antibiyotiklere karşı direnç gösteren enfeksiyonlar nedeniyle, ölüm oranlarının artabileceğinden endişe duyuluyor

Tıp dünyası, antibiyotiklere karşı direnç gösteren enfeksiyonlar nedeniyle, ölüm oranlarının artabileceğinden endişe duyuyor. ABD’nin çeşitli sağlık enstitülerinde görev yapan bilim adamları tarafından yürütülen araştırmada, antibiyotiklere karşı oluşan direnç, antibiyotiklerin etkinliğini yüzde 30 azalttığında, ABD’de her yıl fazladan 6 bin 300 kişinin ölümüne neden olabileceğini ortaya koydu.

Araştırmada, ölümlerin daha çok bağırsak ameliyatı, kalça protezi ameliyatı geçirmiş ya da kan kanseri tedavisi için kemoterapi almış hastalarda görülebileceği belirtildi. Çalışmada, ameliyat sonrası oluşan enfeksiyona neden olan bakterilerin yarısından fazlasının antibiyotiklere dirençli olduğu görüldü.

Mikrobiyoloji Derneği Başkanı Prof. Nigel Brown, “Bu araştırma ABD’de yürütülmüş olmasına rağmen, antibiyotik direnci önem verilmesi gereken küresel bir problemdir” ifadesini kullandı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, ülkede her yıl 23 binden fazla kişi, en etkili antibiyotiklere karşı direnç gösterebilen enfeksiyonlardan yaşamını yitiriyor. Araştırma, “The Lancet” tıp dergisinde yayımlandı.

 

HABERTÜRK

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler