YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anne adaylarına tatil uyarısı
Anne adaylarına tatil uyarısı
26 Haziran 2013 12:27
Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Nazan Karahan, "Hamileliğinin 27. haftasını tamamlayan anne adayları tatil için hastane olan yerleri tercih etmeli; çünkü bu haftalarda erken doğum riski vardır ve müdahale gerektirir" dedi.

Karahan, yaptığı açıklamada, anne adaylarına tatilin iyi geldiğini ve gerekli olduğunu, günlük stresten uzak yeni ve daha temiz bir hava almak için deniz, dağ, gölgibi tatil beldelerine gidebileceklerini söyledi.

Özellikle deniz kenarında yapılacak yürüyüşlerin ve denize girmenin anne adaylarına çok iyi geleceğini vurgulayan Karahan, "Ancak dikkat edilmesi gereken kurallarda var. Gebelik seyahat etmeyi ve özgürlüğü tamamen kısıtlayan bir süreç değildir. Yolculuğa çıkarken kendinizle ilgili tıbbi bilgileri yanınıza almanız acil durumlarda size yardımcı olacaktır.
Anne adayları tatil için hastane olan yerleri tercih etmeli, çünkü erken doğum riski vardır ve müdahale gerektirir. Gebeler güneşte çok uzun kalmamalılar. Uzun süre güneşe maruz kalmak vücutta sıvı kayıplarına yol açar, bu durum gebeliği riske sokabilir" diye konuştu.

Kara ve demir yollarıyla seyahatlerde en önemli problemin uzun süre hareketsiz kalmaya bağlı gelişen dolaşım bozuklukları olduğunu ifade eden Karahan, şöyle devam etti:

"Bu durum ayak ile bileklerde şişmelere neden olabilir. Uzun süreli yolculukta her 2 saatte bir mola vererek yürüyüşlerle kan dolaşımı hızlandırılır. Doktorun önerdiği yiyecekler tüketip, bol sıvı almalı, rahat kıyafetler giymeliler. Uçak yolculukları gebeler için kısa sürmesinden dolayı oldukça rahat bir ulaşım şekli. Uçakla 7 ayını bitirmiş hamile yolcular kendi doktorundan aldığı rapor ile seyahat edebilirler. Deniz yoluyla seyahat, oldukça güvenlidir. Ancak, gebelik bulantı ve kusmaları iyice artabilir. Ağır bulantısı olanlar mümkünse deniz yoluyla seyahatlerden kaçınmalı. Hafif bulantısı olanlar ya da hiç olmayanlar da olası deniz tutmasına bağlı önleyici ilaçlar almalılar."

Karahan, tatilde, su kayağı, rafting, yamaç paraşütü ve ata binmek gibi düşmelere yol açacak sporlardan kaçınmaları gerektiğini kaydetti.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler